Fetvahane

Tl olarak borç verip dolar veya altın olarak geri almak caiz mi

Gelen Suâl

Kuyumculuk işi yapıyorum zamanında bir arkadaşıma borç para verdim üzerinden yıllar geçti ama hala paramı ödemedi,ama ödeyeceğinide söylüyor.sorum şu ben bu verdiğim parayı tl olarak verdim verdiğim zaman altının gram fiyatı 50 lira civarı şu anda 170 lira bu işten zararım çok bunu altın hesabına çevirmem caiz midir?

Cevap

Selamun Aleyküm. Caiz değildir. Neden değildir şöyleki; Siz, arkadaşınıza borç verir iken dinimize uygun olarak bir akde ve şahitlere önem arz etmeyip o günki samimiyetinize itibar etmiş olabilirsiniz fakat altın gibi artış veyahut düşüş gösteren bir metanın bugün itibari ile yükselmiş olması hernekadar sizi bu hesabı yapmaya sürüklemiş olsada tam tersi bir durum da bugün altın ogünki değerinin altında olmuş olsaydı yine zarar eden olmayacakmıydınız.

Siz alışverişinizi bir akde ve şahitlere bağlamadığınız için heriki durumda da zarar etme olasılığınız zaten var idi. Şuan altın o güne göre yüksek olduğu için kazançtan zarar ettiğinizi düşünüyorsunuz. Peki kardeşim şuan altın, borç verdiğiniz tarihteki değerin den düşük olsaydı o arkadaşınızın gelip size sizin şuan yaptığınız hesaba benzer bir hesap yapmasını siz kabül edermiydiniz.

Gaybı Allâh (azze ve celle) dan başka bilen olmadığına göre siz neye göre kar yada zarar ettim diyebilirsiniz. Belkide o borç verdiğiniz para beklediğiniz vakitte ödense idi altına değil de getirisi olmayan başka bir işê harcayacaktınız. Belkide hayrınıza olmayan birşeye.

Şuan diyorsunuz ki şu durum da ben zarar ettim. Fakat olasılıklar üzerin den konuşmuş olursunuz. Hal böyle iken baştan yapılmayan birşeye sonra dan kural koymak durumu ortaya çıkar.

Bakara suresi 282. Ayet-i Kerim’e de yüce Râbbimiz borç hususun da neyi nasıl yapmamız gerektiğini açıklar bize.

Ey iman edenler, belirli bir süre için borçlandığınız zaman onu yazınız. Aranızdan bir katip doğru olarak yazsın, katip Allah’ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan kaçınmasın, yazsın. Üzerinde hak olan (borçlu) da yazdırsın ve Rabbi olan Allah’tan sakınsın, ondan hiçbir şeyi eksiltmesin. Eğer üzerinde hak olan (borçlu), düşük akıllı ya da za’f sahibi veya kendisi yazmaya güç yetiremeyecekse, velisi dosdoğru yazdırsın. Erkeklerinizden de iki şahid tutun; eğer iki erkek yoksa, şahidlerden rıza göstereceğiniz bir erkek ve biri şaşırdığında öbürü ona hatırlatacak iki kadın (da olur). Şahidler çağırıldıkları zaman kaçınmasınlar. Onu (borcu) az olsun, çok olsun, süresiyle birlikte yazmaya üşenmeyin. Bu, Allah Katında en adil, şahitlik için en sağlam, şüphelenmemeniz için de en yakın olandır. Ancak aranızda devredip durduğunuz ve peşin olarak yaptığınız ticaret başka, bunu yazmamanızda sizin için bir sakınca yoktur. Alış-|veriş ettiğinizde de şahid tutun. Yazana da, şahide de zarar verilmesin. (Aksini) Yaparsanız, o, kendiniz için fısk (zulüm ve günah)tır. Allah’tan sakının. Allah size öğretiyor. Allah herşeyi bilendir. Bakara Suresi, 282. ayet.

Borç verdiğiniz tarihler de itibar ettiğiniz arkadaşınızın şu günlerde durumu iyi değil ise Bakara Suresi, 280. ayet’e göre tefekkür etmenizi tavsiye ederiz.

Eğer (borçlu) zorluk içindeyse, ona elverişli bir zamana kadar süre (verin). (Borcu) Sadaka olarak bağışlamanız ise, sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz. Bakara Suresi, 280. ayet.

Selâm ve Duâ ile

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL