Fetvahane

Tanrı Demek Caiz mi?

Gelen Suâl

Tanrı Demek Caiz mi?

Cevap 1

Tanrı Demek Caiz mi Caiz değil mi?  dediğimiz zaman islâm biz’e ne getirmiş ne götürmüş bunu düşünmemiz lazım. Elhamdülillah Müslümansan tanrı demek caiz değil.  Çünkü tanrı tek’i ifade eden bir kelime olmadığı gibi güzellik vasfı olan bir kelime de değil ve çünkü Elhamdülillah Müslümanım diyorsan, bakman gereken yer İslam bana ne getirmiş ne götürmüş olmalı.

İslam’ın bize getirdikleri Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimizin beyan ettikleri, İslam’ın biz den götürdükleri ise, cahiliye dönemi ve öncesinin hoş olmayan onursuzluğa götüren nahoş halleri.

“Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının.” (Haşir, 7)

Hiçbir yerde rastladınız mı Hz. Peygamberimizin (sallallahu aleyhi vesellem) tanrı sözcüğünü kullandığına dair bir iz’e bir işarete bir söyleme. Ve siz İslam’a maal olmuş herhangi bir ismin tanrı kelimesini kullandığına rastladınız mı? Günümüzde dahi muasır ulema dediğimiz yani son elli yıl içerisin de yaşamış veya hala yaşamakta olan itibarlı bir hocanın alimin tanrı sözünü sarf ettiğini duydunuz mu.

Duyamazsınız çünkü Tanrı Tek’i ifade etmez çünkü inançlar ve bu inançlara bağlı kollar, yüzlerce farklı tanrı ortaya koyarlar… birazda mitoloji katarsan yüzler olur binler.

İslam’ı yaşayan hiçbir kimseden Tanrı lafını duyamazsınız çünkü İslam Tanrı kelimesini getirmedi bize.

Dinimiz İslam bize Güzel isimler  Allân’ın dır der ve o isimleri Esma-ül Hüsna olarak beyan eder. O güzel isimlerin kaynağı Kur’ândır…

Araf suresi 180 ve isra suresi 110 ayetler’e bakarsan birazda Hz. Peygamber (s.a.v) efendimizi tanımışsan Esma’ül Hüsna dan şaşmazsın ….

Geçmiş onların geçmişi müslümanların değil… Nasil ki sakalı onlar gibi kesemiyorsan örtünü onlar gibi örtünemiyorsan sözü de onlar gibi söyleyemezsin….
Söylersen onlarla aynı kulvara girersin…senden sonra gelen neslin onlara benzer onlardan sonra gelenler onlar gibi ve iman gitti.

Tanrı isimlendirmesi gibi tüm insanlığın farklı farklı soyut somut nesneller’e atfettiği sözcükler den kaçınıp İslam’ın biz’e öğrettiği gibi hitapta bulunmalıyız yüce Râbbimiz’e. Elhamdülillah Müslümanım diyorsak, İslâm’ın getirmediği söylemler ile meşguliyet gösterip asıl olanı zedelemekten kaçınmamız lazım.

Allâh’a azze ve celle emnaet olunuz. Selâm ve Duâ ile.

Cevap 2

Tanrı demek doğrumu yalnışmı diyorsun… Öküzede tanrı diyen var putada tanrı diyen var güneşe de… Sor bakiyim kendine islam sana ne getirmiş ne götürmüş… Getirdikleri arasın da Tanrı hitabı mı varmı yoksa Esma’i Hüsna mı var…
Dedin ki ben Elhamdülillah Müslümanım. Dilinle söylediğin bu söz kalbine huzur yağmurları bıraktığında, suda kaybolmayan ayak izleri görürsün. O izleri takip ettiğinde Gül yüzlü Hz. Muhammed Mustafaya çıkar karşına. (sallallahü aleyhi vesellem)
“Peygamber size ne verdiyse onu alın, size nelerden men etti ise ondan da sakının.”
(Haşir, 7)
Duyamadın! Ne Hz. Peygamberimiz den nede islâm’a maal olmuş herhangi bir isim den Tanrı hitabını. Çünkü insanlık tarihinin hiçbir döneminde insanlar, Tanrı derken ortak bir hitapta buluşmadılar. Yeryüzünün farklı yerlerinde yaşayan topluluklar Tanrı diye güneşe ateşe putlara hayvanlara seslendiler. Bugün sen Elhamdülillah müslümansan düşünki sol yanında bir meccusi ateşe tanrım diye hitap ediyor sağ yanında bir budist öküze tanrım diye sesleniyor ve sen bunların ortasında elini omuzların yüksekliğince açıyorsun tanrım diye duaya başlıyorsun… Bunu yapıyorsan öküzü Râbbinle eş tutuyorsun (HAŞA) Ateşede aynı hitap Allâh’a da aynı hitap..! Öküzede aynı hitap Allâh’a da aynı hitap..! Putlarada aynı hitap Allâh’a da aynı hitap..!
Şimdi sen söyle kardeş Tanrı demek doğrumu yalnışmı…!? (yasin yüregir)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL