Tanrı Demek Caiz mi?

Tanrı Demek Caiz mi?

Tanrı Demek Caiz mi Caiz değil mi?  dediğimiz zaman islâm biz’e ne getirmiş ne götürmüş bunu düşünmemiz lazım. Elhamdülillah Müslümansan tanrı demek caiz değil.  Çünkü tanrı tek’i ifade eden bir kelime olmadığı gibi güzellik vasfı olan bir kelime de değil ve çünkü Elhamdülillah Müslümanım diyorsan, bakman gereken yer İslam bana ne getirmiş ne götürmüş.

İslam’ın bize getirdikleri Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimizin beyan ettikleri, İslam’ın biz den götürdükleri ise, cahiliye dönemi ve öncesinin hoş olmayan onursuzca halleri.

“Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının.” (Haşir, 7)

Hiçbir yerde rastladınız mı Hz. Peygamberimizin (sallallahu aleyhi vesellem) tanrı sözcüğünü kullandığına dair bir iz’e bir işarete bir söyleme. Ve siz İslam’a maal olmuş herhangi bir ismin tanrı kelimesini kullandığına rastladınız mı? Günümüzde dahi muasır ulema dediğimiz yani son elli yıl içerisin de yaşamış veya hala yaşamakta olan itibarlı bir hocanın alimin tanrı sözünü sarf ettiğini duydunuz mu.

Duyamazsınız çünkü Tanrı Tek’i ifade etmez çünkü inançlar ve bu inançlara bağlı kollar, yüzlerce farklı tanrı ortaya koyarlar… birazda mitoloji katarsan yüzler olur binler.

İslam’ı yaşayan hiçbir kimseden Tanrı lafını duyamazsınız çünkü İslam Tanrı kelimesini getirmedi bize.

Dinimiz İslam bize Güzel isimler  Allân’ın dır der ve o isimleri Esma-ül Hüsna olarak beyan eder. O güzel isimlerin kaynağı Kur’ândır…

Araf suresi 180 ve isra suresi 110 ayetler’e bakarsan birazda Hz. Peygamber (s.a.v) efendimizi tanımışsan Esma’ül Hüsna dan şaşmazsın ….

Geçmiş onların geçmişi müslümanların değil… Nasil ki sakalı onlar gibi kesemiyorsan örtünü onlar gibi örtünemiyorsan sözü de onlar gibi söyleyemezsin….
Söylersen onlarla aynı kulvara girersin…senden sonra gelen neslin onlara benzer onlardan sonra gelenler onlar gibi ve iman gitti.

Tanrı isimlendirmesi gibi tüm insanlığın farklı farklı soyut somut nesneller’e atfettiği sözcükler den kaçınıp İslam’ın biz’e öğrettiği gibi hitapta bulunmalıyız yüce Râbbimiz’e. Elhamdülillah Müslümanım diyorsak, İslâm’ın getirmediği söylemler ile meşguliyet gösterip asıl olanı zedelemekten kaçınmamız lazım.

Allâh’a azze ve celle emnaet olunuz. Selâm ve Duâ ile.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL