Fetvahane

Süt kardeşin kardeşi ile evlilik

Gelen Suâl

Esselamün Aleyküm Verahmettullahu ve Berakatuhu. Saygı değer hocalarım, sormak istedığım konu hakkında iki ayrı fetva verilmiştir ve bu akrabalar arasında hüsemete sebeb olmuşdur. Sizden rıcam bu konu hakkında Ehl-i-Sünnet akidesine göre hangi fetva doğru olduğunu teyyit etmenizdir. Konu: İki amca çocukları 3-4 aydır karşılıklı Annelerinden süt emmiş ve böylece süt kardeş olmuşlardır. Aradan yıllar gecer ve aynı süt kardeşin biri diğer süt kardeşin kiz cocuğunu kendinden kücük erkek öz-kardeşine nikahlamak ister. 1. verilen fetvada nikah düşmez diye verilmiş ve 2. verilen fetvada ise nikah düşer diye verilmiş. Netice itibari nikah kıyılmış ve bu evlilikden cocuklar meydana gelmişdir ama malesef bu iki ayrı fetvadan dolayı akarabalar arasında büyük hüsümet yaşanıyor! Değerli hocalarım Ehl-i-Sünnet akidesine göre bu verilen fetvalardan hangisi doğrudur? Saygılarımla Vesselam

Cevap

Ve Aleyküm Selâm Verahmettullahu ve Berakatuhu.

Kardeşim! Bilinmelidi ki, sizin anlattığınız durum üzerine söylenecekler, birbaşka yerde başkaları benzer durumları yaşadığında geçerli değildir. Genel fetva başkadır Din-i İslam’ın sabitelerine dayanır, özel fetva başkadır, biryerde kişi veya kişilerin yaşadığı içinden çıkılamayan durumlara izah anlamı taşır.
Kardeşim! Bilinmelidirki kan yoluyla haram kılınanlar süt yoluyla olduklarında da haramdırlar. Kan bağında geçerli hükümler Süt bağında da geçerlidir.
Amca çocukları normal şartlarda birbirine nikah düşen kimseler iken, Süt Kardeşioldukların da birbirine haram olan kişilerdir.
Sizin anlattığınız duruma göre evlenmek isteyen kişi amca kızının kızıyla evlenmek istemektedir. Süt bağı evlenmek isteyen ile değil diğer kardeşledir.

Böyle bir durumda bakılması ve ayrıca bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken birkaç husus belirir.

1. Husus bilinmesi gereken şudur; Kan bağı anatomik bir bağdır ve süt kardeşliği aynı anatomik bağı meydana getirdiği için aynı anadan birkaç defa süt emenler arasında anatomik bağ oluşur. Bunlar öz kardeş hükmü taşır.

2. Husus sizin bahsettiğiniz olayda süt kardeşler ve süt kardeşlerden birinin, diğer süt kardeş ve bu süt kardeşin soyundan gelenle evlenme talebi yoktur. Bahsettiğiniz durum şuna benzemektedir; Baldızınız ayet ile sabit eşiniz sağ olduğu müddetçe size haramdır fakat sizin kardeşinizle nikahlanabilir.

3. Husus bahsettiğiniz durumun Verâ ve Takva boyutudur. Verâ nedir? Sahabe, Hz. Peygamber efendimiz’e (sallallahu aleyhi vesellem) senden sonra yolumuzu nasıl bulacağız doğruya nasıl karar vereceğiz dediğinde, ”Şüpheli işlerden kaçınarak” diyerek verdiği cevaptır.
Bahsettiğiniz olayda evlendirilmek istenen kişiler bir mirasa bir mala veyahut şimdilerde revaçta olan kentsel dönüşüm sonucu elde edileceklere veyahut bir tarlaya gibi karşı tarafın dünyalığına ortak olunmak gayesi ile hissiyatı ile yapılıyorsa bu iş caizken caiz olmaktan çıkar.
Evlendirilecekler arasında bir hayli yaş farkı varsa bu durum olunmadık fitnelere felaketlere yol açabilir.
İki süt kardeşin birbirlerinin kardeşlerine o/onlar benimde/bizimde kardeşimdir/kardeşimizdir demeleri olasıdır fakat bu hissiyatta olanların dahi mahremiyet esasına riayet etmeleri, nede olsa kardeş bilmişiz deyip gevşeklik göstermemeleri, aynı ortamı paylaşmaktan uzak durmaları elzemdir.

Şimdi Kardeşim! Daha da net ifade edilecek olunursa; Kan ve Süt bağı dediğimiz Anatomik bağ olarak isimlendirdiğimiz bağ sadece iki süt kardeş ve bu süt kardeşlerden üreyecek nesiller için geçerlidir.
Süt kardeşin aynı ana babadan olan kardeşi ile Süt bağı ile edindiği kardeş arasında ne kan nede süt bağı oluşmuş değildir. Çünkü evlenmek isteyen kişilerin nesebleri farklıdır. Eğer erkek süt kardeş süt kardeşinin kızı ile evlenmek isteseydi bu ona haram olurdu. Fakat sualde bahsettiğiniz duruma bianen erkek süt kardeşin küçük erkek kardeşi farklı bir nesebden gelmekte olduğu için bu evlilik, dünyalığa tamah ve bunun gibi nefsani sebebler olmadığın da mümkündür.

Bahsettiğiniz kişilerin durumu, sıradan iki amca çocuğunun evlenmesindeki yakınlıktan daha uzak bir hısmı yakınlıktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL