Fetvahane

Şiddetli Vesvese

Gelen Suâl

Selamünaleyküm ben amellerimle ilgili çok vesveseli bir insanım ve bu durum gün geçtikçe gelişiyor yani bundan evvel yaşadığım vesveselere şimdi baktığımda çok hafif geliyorken şuan yaşadıklarım çok ağır geliyor ve böyle gidersem görünen o ki şuan yaşadıklarım da ilerde çok hafif gelicek çünkü ileride daha da ağırlaşıcak.Benim aklıma sürekli amellerimle ilgili sualler geliyor abdestimle,guslümle,namazımla ilgili bu sualler gün geçtikce sayısı artıyor örnek vermek gerekirse gusül abdesti alırken tenasül uzvumun deliğinin içini yıkamalı mıyım vs. gibi ince ince sorular geliyor bende en başlarda sürekli soruyordum aklıma ne gelirse sormaya çalışıyordum ama sorduğumda dahi içimde sürekli acaba sorduğum soruda şu detayı da söyleseydim hüküm değişir miydi eksik mi sordum vs. gibi içimi aşırı daraltan vesveselerden de kurtulamıyorum zaten sorularım da sormakla bitmiyor her geçen vakit bir yenisi daha ekleniyor,bu sefer sormamayı denemek istiyorum bu sefer de ya yanlış yapıyorsan ve sormadığın için sürekli yanlış yapmaya devam edersen gibi vesveseler geliyor yani bir çıkmazın içindeyim hele bir güvendiğim hocadan farklı diğerinden farklı bir fetva duyarsam zaten bir çıkmaz içinde olan ben bu sefer iyice ne yapıcağını bilmez bir halde kalıyorum.Ve yine acaba şunu söylediğim için veya dinlediğim için dinden çıktım mı gibi bir sürü vesvese içindeyim yani bilmeden küfre düşücek bir şey yapabilirim endişesi beni aşırı yoruyor ve zaten bu endişelerin sebebi olan her kelimemi her dinlediğimi sormaya kalksam uzun bir vakit alır. Bana ne önerirsiniz.

Cevap

Aleyküm Selâm.  Anlattığınız kadarı ile tıb ilminde Obsesif kompülsif bozukluk (OKB) olarak nitelenen ve takıntı hastalığı olarakta bilinen hoşnutsuz bir durumun sıkıntılarını yaşıyor olabilirsiniz. Yine anlattıklarınız dan anlaşıldığı kadarıyla dünyanızı ve ahiretinizi çimentosuz bina yapmayı arzulayan müteahhid misali inşa etmektesiniz.

şiddtli vesvese

Görünen o ki nefsinizle çokca başbaşa kalmaktasınız. Demekki Hâkkı zikretmekten uzaksınız. Mesela sabah evden çıktınız işe gidiyorsunuz. Evden işinize kadar geçen süreyi Ellâmdülillah diyerek geçirebilirsiniz. Diyelimki evinizdesiniz markete ekmek almaya gitmeniz gerekti. Ekmek almaya gitmeniz ile gelmeniz arasındaki süreyi SübhanAllâh diyerek geçirebilirsiniz. Veyahut çayınızı aldınız balkonunuzda oturuyorsunuz, Estağfirullâh zikredeceksiniz.

Siz istiyorsunuz ki her hareketim takvaya uygun olsun. Peki İmam-ı Azâm Ebu Hanife hazretlerini ne kadar tanıyorsunuz.? Gözünen o ki pek tanımamaktasınız. Sizin sorularınızın cevabı Ebu Hanife hazretlerinin an be an yaşamın da saklı. O mübarekte sizin gibi ince eler sık dokurdu öyleki Râbbime saygısızlık olur diye ayaklarını uzatarak oturmazdı.

Diyorsunuzki bana ne önerirsiniz. Ey Kardeş!

  1. Vesvese anında ben ALLÂH’a iman ettim demeli bu kelime üzerine tefekkür etmelisin.
  2. Vesvesenin bukadar yoğun olması ilimsizlikten ileri gelir. İlmihal okuyacak İmam-ı Azâm’ı (r.a) tanımaya odaklanacaksınız.
  3. Kendiniz ile konuşmayı kendinizi dinlemeyi bırakıp boşluklarınızı Elhamdülillâh Estağfirullâh ve SübhanAllah zikirleri ile dolduracaksınız.
  4. Sormuş olduğunuz bu suâle verilen yanıt’ı okumayı bitirdiğiniz an arkanıza yaslanacak kalbimde kibir kırıntısı mı var acaba! nın muhasebesini yapacaksınız.
  5. “Şeytan seni dürtecek olursa Allah’a sığın, doğrusu O işitir ve bilir. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar, şeytan tarafından bir vesveseye uğrayınca, Allah’ı anarlar ve hemen gerçeği görürler.” (7/A’râf, 200-201) Ayet-i Kerimesi üzerine tefekkür ediniz. Size ilmi ve zikri tavsiye etmemizin sebebi bu ayet-i kerimedir.

Yolda yürürken birini beklerken bireyere giderken evinizin, işinizin içinde de dışında da olsanız boşlukları bu zikirler ile dolduracaksınız.

Allâh azze ve celle ilim öğrenen ve öğrendiği ilim ile amel edenlerden eylesin cümle ümmet-i Muhammed’i. (sallallahu aleyhi vesellem)

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL