Fetvahane

Sadaka Ömrü Arttırır mı?

Sadaka Ömrü Arttırır mı?

Ecel değişmiyorsa Sadaka nasıl ömrü artırır sorusu sorulmakta. Ecel saati her varlık için süresini Allâh’ın (azze ve celle) tayin ettiği bir vakitte son bulur. Canlı ve cansız varlıkların olduğu gibi devletlerin de varlığı daim değildir. Allah celle celalühu kim için ne için neyi nasıl takdir etti ise o yaşanır varlık aleminde yer alır ve son bulur.

Ecel ve Sadaka dediğimiz zaman sebeb kelimesi üzerine tefekkür etmeliyiz. Allâhû teâla birşeyleri birşeylere sebeb kılar. İnsan için kimi zaman umulmadık anda trafik kazası kimi zaman iş kazası bazen bakarsınız lavabodan çıktığın da elini sabunlamayan kişinin hepatit c hastalığına yakalanması ve sonrası vefatı. Hastalıklar kazalar bazen üzüntüler kahırlar bazen ani sevinçler insanın son nefesini vermesindeki sebebi teşkil edebilirler. Bizim için takdir edilmiş süre geldiğin de ölümümüzün hangi sebebin tecellisi ile olacağını bilemeyiz bildiğimiz vadimiz dolduğunda ölümün birşekilde bizi de bulacağıdır.

Kimi insan vardır ne hastalık ne kaza nede başka bir sebeb ile ölüm ile tanışır. Ölüm sebebi Allâh’ın (celle celalühu) o kişiye verdiği yaşam süresinin son bulması olur.

Sebeb kelimesi ile devam edelim. Hz. Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vesellem sadaka ömrü uzatır diyor. Peygamber efendimizin bizden farklı bir hayatı yaşamadı. Bizim gibi sevinçleri üzüntüleri stresli günleri yaşayan bizler gibi bir insandı. Fakat sözlerine (öğütlerine) ve sünnetlerine baktığımız zaman özellikle günümüzde alternatif tıb olarak adlandırılan o günün şifa tekniklerini bir hayli bilen bir yanı var.

Mesela çorbaya sinek düştüğünde diğer kanadını da daldırın yoksa zehirlenirsiniz diyor. Günümüz de sinek üzerine yapılan çalışmalara baktığımız zaman sineğin temas ettiği yüzeydeki mikrobu ayağı ve kanadı ile taşıdığı fakat gövdesinin doğal bir antitoksin ve antitoksidan yapı olduğu, sineğin kanadın da ve bacaklarındaki mikrobun sineğin gövdesindeki güçlü antitoksin ve antioksidan yapı sayesinde yok edildiğini görmekteyiz.

Günümüzde antibiyotik ilaçlara karşı zararlı bakterilerin bağışıklık kazanmış olması neticesinde bilim insanları geleceğin antibiyotik ilacı olarak sinekten faydalanmaktalar.

Peygamber efendimizin bir diğer yönü ve bizlere bıraktığı en büyük miraslardan bir tanesi sıfır stresli bir yaşamın anahtarı. Peygamber efendimiz başına gelen her olumsuz işte derdini Allâh’a arz eder ve sabrederdi. Zeytin tanesi dahi Allâhtan istememizi öğütledi.

Öğle saatlerinde kaylûle yapardı yani öğle arası bir miktar uyku uyurdu. Günümüz bilim insanları öğle arası bir miktar uykunun vücudu resetlediğini yeni anladı.

Bunları niye yazdık konu sadaka ömrü uzatır mı olduğu halde. Birde işin şu yönüne bakalım evvela. Mümin zina ettiği zaman kazancında bereket kalmaz mümin günah işlediği zaman Allâh’ın rahmetin den uzaklaşır. Gıybet edenin kalbi kararır kalbi kararan her türlü hastalığa açıktır. Vel hasıl günahlar insanın maneviyatını yıpratır maneviyatı yıpranan insan bereketsiz bir ömre yelken açmıştır.

Hz. Peygamber aleyhisselatu vesselam efendimizin sadaka ömrü uzatır sözü manevi hastalıklarımıza deva olan ilaçtır arkadaşlar. Maneviyatsızlık kibre düşmekten ileri gelir. Kibre düşen kişi kibrin temel özelliği olan ben ben ben sadece ben deyip iblis ile aynı tutumu sergilemektedir. Kibirden insanı arındıran en kuvvetli ilaç karşılığını Allâhû teâladan beklemek niyeti ile almadan vermektir.

Sadaka vermek bizleri kibirden arındırır. Kibirden arındığımız da maneviyatımız sağlık bulur. Maneviyatı güçlenmiş kişinin ömrü bereketli olur. Kiminin 1 yılda yaptığını yaşadığını kimisi vardır ki 3 yılda yapar yaşar. Çünkü aradaki fark berekettir. Ömrün bereketi.!

Sadaka ömrü uzatır hadis-i şerifin de böyle bir hikmet bulunmakta.

selam ve duâ ile

yasin yüregir/fetvahane.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL