Fetvahane

Renkli tesettür caiz mi

Gelen Suâl

Sorum şu, tesettüre dikkat ederim, tesettür ayetlerini bilir emirlere itaat etmeye çalışırım, bol cilbab ve uzun siyah  eşarp kullanıyorum. Tesettürde önemli olan şartlardan birisi bol olması, dikkat çekmemesidir. Ben hatları belli etmeyecek bollukta siyah haricinde bir renk elbise giysem bu giydiğim tek parça elbise dış kıyafet hükmünde midir, tesettüre uygun mudur?  Büyük boy eşarp da siyah dışında bir renk tesettüre uygun mudur? Ben hem kendim için soruyorum hem de moda olan tesettür anlayişını yıkmak bol cilbab, ferace , elbise dikip satışa sunmak istiyorum. Ancak ne kadar bol da diksem siyah dışındaki renklerin dış kıyafet olarak dışarıda giyilebilirliğini sizden öğrenmek istiyorum. Hem kendim için, hem de elbise dikip verdiğim insanlara vebal altında kalmamak için. . Rabbim en doğru tesettürü bizlere nasip etsin .

Cevap

Amin inşaAllâh.
Selamun Aleyküm. Değerli kardeşim bilimsel olarak nesnelerden yansıyan ışığın göz vasıtası ile beyinde oluşturduğu görüntü ve bu görüntünün sebeb olduğu düşünceler etki/tepki olarak izah edilir.
Bir bayan ne kadar bol giyinirse giyinsin, ışığı yansıtıcı bir renk seçimi yapmış ise giyiminde, O örtündüm sandığı tesettürün kıvrımların dan yansıyan ışık karşı cinsin şehvet duygularını harekete geçirmeye yeterlidir.

Örtünme Adabı

İnsan beyni gördüğü duyduğu işittiği gibi herşey için nöron denilen ve birleştiğinde düşünceyi biçimlendiren parçacıklar oluşturur. Sürekli parçaları birleştirme işlemi ile meşgul olan  insan beynin de, uyurken bile bu işlem devam eder ve neticesinde mantık yürütmek denilen olay cereyan eder. Karşı cins size baktığın da ise yoğunlaşma meydana gelir. Bu yoğunlaşma olayına dikkat çekmek diyoruz.

Kişi size odaklanır. Siz çıplak değilsinizdir lakin tesettürünüz renklidir, ışığı yansıtıcı niteliktedir, işte bu durum da sizden aldığı ışık karşı cinsin dürtülerini harekete geçirici niteliktedir.
Siyah başta olmak üzere koyu renkler ise elbiseniz üzerindeki kıvrımların algılanmasına engel olurlar.


Şimdi siz karar verin Renkli giymek karşı cinste karşı cins istemese bile birtakım düşüncelerin oluşmasına sebeb veriyorken Elhamdülillah müslümanım diyen bir kadın buna razı gelir mi.!?

Bol giyinilmeside koyu renk giyilmeside tedbir gereğidir. Allâh azze ve celle sakınmamızı emrediyor. Sakınmak ve Allâh’ın azze ve celle emrine riayet etmek istiyorsanız etki karşısındaki tepki olayına mahal veremez renkli giyinemezsiniz.

Renkli giyinmenin beyinde oluşturduğu tek etki çıplak olmayanın çıplak mış gibi bir dürtüye algılanmasını sağlamasından ibaret değil aynı zamanda renklerin bilinç altı etkilerinin tezahürü vardır ki, düşünce dahil vucüddaki her eylem kimyasal tepkimeler sonucu oluşur.
Renkler bu kimyasal tepkimeleri tetikleyici özelliktedir. Mor, Pembe, Mavi, Kırmızı, Eflatun, Sarı gibi her renk bilimsel veriler ile sabit karşınızdaki ile hissiyati  etkileşime mahal vermektedir.

  • Öncelikle giyim karşı cinsin bakışını körleyecek nitelikte olmalı ve yine öncelik ile iradesiz kişiler üzerin de bu diğerlerinden farklı algısı oluşturarak bakışları üzerinde toplamamalı.
  • Mümin iradeli bir erkek ise ilk defasında olmasa bile ikinci belki üçüncü defalar da sizi gözleri ile süzmekten kendini alamayacaktır.
  • Bu bir tez değil heran yaşanan bir gerçektir ki farklı gördüğüne odaklanmak insanın tabii doğasında olan birşeydir.

Esas

Bizim burada yazacağımız şeyler, erkeğin erkek, kadının kadın olduğunun farkına vardığı yaşlardan itibaren tecrübe edinerek geldiği ve bildiği şeylerdir.
Esas olan ise Hz. Kuran ne diyor, Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam’ın neyin nasıl olacağını beyan ediyor olduğudur.

Örneğin; Allâhû teâla ayetlerinde birçok defa sabır ve sabır göstermekten söz ediyor öğütlüyor. Peki biz sabır ve sabrın mahiyetini nasıl idrak ediyoruz!? Taifte taşlanan eli yüzü kanayan ve buna rağmen onlar bilmiyorlar affet yâ Râbbi diye dua eden, kendisine zulmedenlerin helakını değil iyiliğini isteyen Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem efendimizden.

Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem demek Allah’ın azze ve celle ayetlerini iliklerimize kadar hissetmek idrak etmek demek.

Dış örtünme hususunda başka yollar aramak, bilinçli veyahut bilinçsiz elinizde olmayan, fitne olarak ortaya çıkmaya müsait  işler’e sebebiyet veren olmanız demektir. Nitekim Farz ve Tarz gibi bir araya getirilmesi dahi çirkince olan kelimelerin kullanımına mahal veren tesettür üreticileri, örtünmeyi nefsani boyutlar’a taşıyarak bilinçli müslümanların dilinde  lanet unsuru oldukları gibi  binbir fitnenin doğuşuna da sebeb olmuş durumdadırlar.

Siz şimdi diyorsunuz ki ben bunu yıkacağım hocam onun için ne yapmalıyım.
Değerli kardeşim nasıl ki ana baba rızası alınmayan işte hayır yoktur, din hususunda da maddiyat elde etmek için yapılan işte hayır yoktur. Eğer bilinç altınız da böyle bir beklendi var ise vaz geçmenizi öneririz. Dünya ve Ahiret saadetiniz için.

Tavsiye niteliğinde ilmimiz dahilinde, Eğer niyetiniz giyim üzerine imalat yaparak hem bu çarpık tahripçi giyim sektörünü dize getirmek hem rızkınızı temin etmek ise,  iki yönlü üretim yaparak, birincisi bol ve koyu renkli ve ilgi çekmeyen tesettür, ikincisi de kadın için esas olanın helanine güzel görünmek olduğu bilinci ile ev içinde giyilebilecek ürünleri eş zamanlı üretmenizdir.

Selâm ve Duâ ile

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL