Fetvahane

Mavi Balinalar Hakkında Bilinmeyenler

Mavi Balinalar Hakkında Bilinmeyenler

Gök balina olarak da bilinen mavi balinalar dünya üzerinde yaşayan en büyük hayvan olarak biliniyor. En büyükleri 33 metre ve ağırlıkları ise 150 tonu geçebiliyor. Mavi balinaların dişilerinin erkeklerine göre daha ağır olduğu da bilinen bir gerçek. Bu büyük deniz canlılarının kalpleri ise yaklaşık 600 kilo.

Bebek Mavi Balinalar

Yeni doğmuş bir mavi balinanın uzunluğu 7,6 metredir. Ağırlıkları ise yaklaşık 4 tondur. Bebek mavi balina annesinden günlük yaklaşık 379 litre süt içebilir. Bebek balina sütten kesilene kadar yaklaşık 8 ay boyunca 400 litreye kadar süt tüketebilir.

Beslenmeleri

Mavi balinalar beslenme zamanlarında 40 milyon adet yeni 3,5 ton ağırlığında krill adı verilen bir tür küçük deniz kabuklusu tüketebilirler. Beslenme alışkanlıkları öğünler şeklindedir. Yani bir kerede 40 milyon krill yiyemezler çünkü mideleri boyutlarına göre oldukça küçüktür.

Genel Özellikleri

Ağırlıklarına göre oldukça süratli olan mavi balinaların hızları 20-25 km arasındadır. Genellikle yalnız dolaşırlar ancak ikili, üçlü gruplar halinde gezdikleri de görülebilir. Mavi balinalar ortalama iki yılda bir hamile kalırlar ve hamilelik süreleri 10-12 aydır. Beyinleri 8 kilograma yakındır. Diğer balina türlerinden ayıran özellikleri küçük sırt yüzgeçleri, göğüs yüzgeçleri ve kuyruk yüzgeçleridir. Memelilerin yaşları diş ölçümünden yapıldığı için mavi balinaların yaş ölçümü yapılamaz çünkü dişleri yoktur. Tahmini olarak 80 yıl yaşayabildikleri düşünülüyor.

mavi balina

Nüfus Sayıları

Resmi olmamakla birlikte mavi balinaların nüfuslarının 10.000 kadar olduğu tahmin ediliyor. Ancak mavi balina türü nesli tükenen canlılar listesinde yer alıyor. Mavi balinaların neslinin devam ettirilemeyeceği de kesin olarak bilinen bir gerçek.

Düşmanları

Orcalar olarak bilinen katil balinaların yavru mavi balinaları sürü olarak öldürdüğü biliniyor. Mavi balinaların bir diğer düşmanı ise insanlar. Kaçak avlanan ve nesli tükenmekte olan balinalara zarar veren insanlar da mavi balinaların bilinen düşmanları arasında.

mavi balina özellikleri

Bilinmeyen Özellikleri

Mavi balinalar sanıldığının aksine oldukça sıcakkanlı canlılardır. Yaşları 25 cm’lik kulak kiri tıkacındaki halkaların sayılmasıyla öğrenilebilir. Mavi balinaların ağızlarında taşıdıkları suyun ağırlığı kendi ağırlıkları kadar olabilir. Yani ağırlıkları kadar şeyi ağızlarında taşıyabilirler. Birçok pahalı parfüm markası içinde mavi balina dışkısı kullanılıyor. Parfüme koku veren amber adında değerli bir taş. Mavi balinalar da tıpkı insanlar gibi güneş yanığı olabilir. Derileri, su yüzüne çıktıklarında güneşten etkilenir ve yanar. Mavi balinaların insanlara benzeyen bir diğer özelliği suyun altında çok kalamamaları. Suyun altında en fazla 30 dakika kalabilirler bu süreden fazla suyun altında kaldıklarında boğulabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL