Fetvahane

Kafire Saygı !

Gelen Suâl

Selamunaleykum değerli hocalarım, Ben Almanya’da yaşayan 31 yaşında gurbetçi bir kardeşinizim. Hocam islami kaide olarak “kafire saygı küfürdür” öğrendim. Bunu nasıl anlamamız gerekiyor. Almanyada her günümüz kafirlerle geçtiği için ve ben bu konuda vesveseli olduğum için çok önemli. İş yerinde çok sıkıntılar yaşabiliyorum. “bununyaparsam saygı mıngöstermiş oluyorum veya böyle yaparsam o saygı olarak mı algılar” diye vs. İnternette fazla birşey bulamadım soruma cevap olacak. Darül harpte yaşamamız birşey değiştiriyor mu? İçim sıkılıyor hocam. Cevap verirseniz rahatlayacağım biiznillah. Selamlarımla.

Cevap

Aleyküm Selâm. Değerli kardeşim yalnış düşünüyorsunuz. İslâm tarihine baktığınız zaman islâm’ın ne kılıç kalkanla nede topla tüfekle yayıldığını gösteren hiçbir emare bulamazsınız. Feth ettiğimiz yerlerde halkın yaşayışına, inancına kültürüne müdahil olduğumuz tek bir örnek yoktur ahlak bozukluğuna müdahil olmuşluğumuz dışında.

Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselâm’efendimizin güzel ahlakını yansıtan hoşgörülü kibar dürüst müslümanların gayreti ile yeryüzüne yayılmış Din-i İslâm’ın mensupları olarak sizin saygı göstermemek değil tam tersine ahlâki sınırları aşmayan her insana dil din inanç ve hatta inançsız dahi olsa saygı göstermek durumundasınız.

Çünkü! Cihad etmekle emrolundunuz. Yaptığımız her hareket söylediğimiz her laf Allâh azze ve celle için değilse cihad edenler değiliz. Allâh azze ve celle için cihad eden kişi karşısındakine Râsulüllah aynasıdır. O bulunduğunuz ortamdaki kafirler sizde Hz. Peygamber efendimizin (sallallahü aleyhi vesellem) Hoşgörüsünü Adaletini Dürüstlüğünü Muhammed-ül Emin oluşunu göremiyorlarsa vay halinize çünkü siz o kafirlerin hidayetine vesile olabilecek bir müslüman şahsiyet olmak yerine o kafirlerin İslâm’a  nahoş bakmalarına sebeb olan bir şahsiyet durumunda olursunuz.

Al’i İmrân Suresi 159 uncu ayet üzerine tefekkür etmelisiniz. Derki Allâhû teâla  gül yüzlü Resulüllâh’a; Sen onlara  Allah’ın lütfu sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever.

Kardeşim! Sizin dikkat etmeniz gereken , onlarla muhabbetiniz Ahlâk kaideleri çerçevesinde olmalı fakat dostluklarından sakınmalısınız. Kafirden dost olmaz kafirin sapkınlığına tabi olmadıkça. Kafirin her hareketine değil Ahlâk kaideleri içerisinde olan hallerine saygı göstermelisiniz. Darül Harpte önceliğiniz Ailenizi hissi ve zihni muhafaza etmek olmalı.

Selâm ve Duâ ile

Allâh azze ve celle için cihad eden kişi karşısındakine Râsulüllah aynasıdır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL