Fetvahane

İnternetten korsan maç izlemek günahmı

Gelen Suâl

İnternetten canlı yayın yapan sosyal medya veya herhangi bir siteden maç izliyorum. halbuki bu maçlar ücretli izleniyor ama biz internetten ücretsiz izliyoruz. nasıl izliyoruz birisi parasını veriyor ve kendi sayfasında veya sitesinde paylaşıyor bizde o şekilde izliyoruz kul hakkına giriyor muyuz.?

Cevap

Selamun Aleyküm. Efendim bu sorunun cevabını, maçların yayın hakkını satın alan kuruluş verebilir. Çünkü maçları korsan olarak izlediğinizi düşündüğünüz web sitesi sponsorluk veyahut reklam gösterimine tabi olarak yayın yapıyor olabilir.

Maç yayın haklarını satın alan kuruluşlar büyük nisbette aldıkları reklamlar dan para kazanmaktalar. Böyle bir durum da maç yayın haklarını elinde bulunduran kuruluş maç esnasın da gösterilen reklamlar dan gelir elde edebildiği gibi google adsense üzerinden, reklam ajansları üzerin den, youtube gibi video kanal sistemleri üzerin den  veyahut direkt reklam alımların dan da gelir elde edebilmektedir.

Uydu üzerinden yapılan yayınlarda yayıncı kuruluşun müsaadesi olmadan yayınlarının bir başka yerde izlenebilmesini sağlayıcı yasadışı işlemler cezai müeyyidesi olan ve korsan yayın yapan web sitesinin kapatılması ile sonuçlanabilecek durumları teşkil ederler.

Maç yayın haklarını satın alan kuruluşa (……) sitesi veya siteleri üzerinden izleme yapabildiğinizi belirtmeniz ve bu durumun hukuka uygun olup olmadığı hususunda bilgi edinmeniz sorunuza cevap olabilir.

Fakat sizin için an itibari ile vera dan kaçınmak durumu söz konusudur. Verâ, bizleri günaha götürme ihtimali barındıran ve netlik kazanmadığı sürece uzak durulması ayet ve sünnet ve hadis-i şerifler ile sabit şüpheli işler bütününü teşkil eder.

Allâhû teâla Kur’ân-ı Hâkim de sakınanlardan olmamızı öğütler ve ashap sorar Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselâm efendimiz’e sakınanlar için hazırlanmış cennet’e gitmek arzusu taşıyan bizler nasıl sakınacağız sen ebedi istirahatgahına çekilince yâ Râsûlüllâh. Efendimiz cevap verir; Verâdan uzak durarar..!

Kardeşim baktınızki bir işte şüphe var o iş netlik kazanana kadar uzak durmak sizi kul hakkına girmekten koruyacak olandır.

Maç yayın haklarını satın almış bulunan kuruluşun kazanç kapısı belirlidir.  Korsan olarak nitelenen yayınlar gerçekten korsan yayınmıdır hack yöntemleri kullanılarak yapılan yoksa yayınlandığı site de reklam gösterimi karşılığı izin verilen yayınlarmıdır bunun cevabı maç yayın haklarını satın alan kuruluşta saklıdır.

Selâm ve Duâ ile.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL