Fetvahane

Ferace altına kot pantolon giymek

Gelen Suâl

Bayan feracesinin altına kot pantolon giyebilir mi bir sakıncası var mıdır?

Cevap

Selamun Aleyküm. Ferace altına kot pantolon dinimizce uygunmudur denilince, bayanların neden böyle birşey’e gereksinim duydukları bayanlara sorulduğun da kimisi rüzgar dan dolayı yaşadıkları zorluklara değinir iken kimisi pratik giyinme yöntemi olduğun dan dolayı ve genel de gençler olmak üzere şık görünmelerin den dolayı ferace altına kot pantolon giyinmelerindeki sebebleri belirtmekteler. Farklı nedenleri olanlar olsada genel olarak baktığımızda;
  • Rüzgar mağduriyeti
  • Pratik giyim
  • Şık görünüm
ön plana çıkmakta.
Elhamdülillâh müslüman bir bayanın giyimindeki birincil ölçü vucüd hatlarının belirgin olmaması, ikincil ölçü bakışları üzerine toplar nitelikte olmaması ve üçüncül ölçüt olarak kastın bulunmaması olduğuna göre Rüzgar mağduriyeti yaşayan bir kadının ferace altına kot pantolun giymesi hiçbir halükarda doğrudur denilemez. Kot pantolonun erkeğe özğü kıyalet olması yanı sıra ferace altına giyildiğin de dahi kendini belli eder nitelikte olması, kabartı oluşturması bel bölgesini kıvrımlaştırması ve dolgunlaştırması sebebi ile caiz olmadığı gibi ayakkabı üzerin den görünür olması bu bayanın altında kot pantolon var dedirtir nitelikte olması ve dahi en önemli sebeb şudurki; Sizde olumsuz bir görüntü oluşturmamış olsa dahi başkalarının taklidine sebebiyet verecek olmanız dan dolayı oluşacak fitnelere sebebiyet verenler den olmuş olursunuz.

Dikkat çekici olmamak hususunda da bayanların pantolon giymesi uygun olmadığı gibi, bir başka husus Cihadın erkeğe ve kadına farz oluşudur. Cihad bunun neresindedir diyecek olursak; Kardeşim biri ferace altına pantolon giyer diğeri ona bakarak örtünme kaidelerini aşan bir halde ferace altına pantolon giyer. Netice olarak sokaklarımız da gördüğünüz kendisine farz olanı kendisine tarz yapmış kimseler görürsünüz. Bu durum dinde tahrifdir. Bu din-i islam’ı adı islam yaşamı hiristiyan olarak yaşamaktır. Nefsaniyettir şeytanın galibiyetidir!

Cihad! Namazın da önündedir Orucun da önündedir  fakat namaz cihad’ı kabül ediştir. Hâk huzurunda eğilerek gayretim senin dosdoğru yoluna olacak Râbbim demektir.
Namazını huşu içinde kılanların sırrı, cihad şuuru taşıyor olmalırıdır. Cihad şuuru taşıyan kişi attığım adım nelere sebeb olur fitne mi doğurur hayra yolmu olur diyen kişidir.

Birşeyi de unutmamak gerekmekte. Ferace üreten giyim firmaları feraceye ticari gözle bakarak imalatta bulunuyorlar. Kur’ân-ı Hâkim deki örtünmenin mahiyetin den ümmetin evlatlarını uzaklaştırıyorlar.
Bedene oturan gögüs ve kalça bölgesini açığa çıkaran ayakları açıkta bırakan bir ferace furyası almış başını gidiyorken duyarlı evlatlarımız kendilerine bir beden büyük ferace alsalar da kuşak bağlanınca vucüt hatları belirginleşiyor.
Netice itibari ile fitne doğuran dini ölçütlerimiz’e uymayan ferace altına kot pantolon giyimin den uzak durmak hayrınızadır.

FETVAHANE

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL