Fetvahane

Eşler arası geçimsizlikte çocukların tavrı

Gelen Suâl

Selamün aleyküm, Hocam annem ile babam 20 yıllık evliler ve 19 yıldır aşırı geçimsizlik var ablam ile benim küçüklüğüm kavga ile geçti bazen yılın yarisini nerdeyse annem ile babam küs geçirirdi annem dayanamadı 3 ayliğına 6 sene önce dedemgilin yanına bizle sakaryaya gitti (ablam ile benle) sonra babam özür diledi yalvardı aracı soktu artık değiştim dedi annemin tarafta babamın tarafta Annemi haklı buluyor babam geçimsiz biri tek annem ile değil etrafındakiler ile de annesi babasına karşıda öyle ama dindar abdest namaz her sene umre ama ahlaki kötü çok kalp kırar hemen pişman olur değişmek istiyorum der lakin kendini değiştiremez.Daha sonra annem geri döndü birleştiler babam verdiği sözleri tutmadı yine geçirsizliğe kalp kırmaya devam etti . Sonra Annem 6 sene sonra artık sabır edemiyorum günaha giriyorum o adamın yanında hastalandim bıktım artık dedi ve tekrar dedemin yanına gitti babam ise pişman oldum diyor yalvarıyor, geri dön diyor, ağlıyor tövbe ediyor ağlaya ağlaya,ben ne yapmışım yıllarca annene sana ablana diyor çok günaha girmişim. Annem babamla görüşmek bile istemiyor görüşmüyor artık hiç sevmiyorum nokta kadar bile sevgi kalmadı, sevmediğim adama nasıl döneyim diyor yıllarca o adamdan zulüm gördüm boşanma hakkım var diyor babam eğer geri dönmesse hakkımi haram ederim nikahı bende ayrı kalamaz boşama hakkı yok diyor Hocam ne yapacağımi şaşırdım sınav Senem bu sene inşaallah üniversite imtihanina gircem imam hatipde son sınıftayım lütfen yol gösterin doğru yoldan ayrilmamaya çalışıyorum.

Cevap

Eşler arası geçimsizlikte çocukların tavrı

Aleykümselâm. Ey Genç, Annen ve Baban evlilik imtihanın da yaşadıkları sıkıntılara rağmen belliki maneviyatlı bir evlat yetiştirmekte başarılı olmuşlar.

Şimdi Babanın durumunda şöyle bir durum var. 1970 li yıllarda insanlar şu soruyu sorarlardı; Televizyon izlemek caizmidir.!? Allâh azze ve celle Râhmet eylesin Başta Merhum Timurtaş Uçar Hocamız gibi hocalarımız, Televizyonun Toplum ve Aile hayatını aşama aşama gelinecek noktada nasıl sarsacağını ve televizyon yayınlarının toplumun maneviyatını kökten nasıl parçalayacağını anlatır, bu icadın Hayr için kullanılmaması durumunda caiz olmadığını dile getirirler idi.

1970 li 1980 yıllardan itibaren başlayıp televizyon eliyle 1990lı yıllardan itibaren hızla gelişen milli ve manevi değerlerin yitirilişine, Babanızın geldiği kuşağın adapte olması beklenemezdi. Çünkü ozamanın insanları iffetlerine, namuslarına, onurlarına heleki ibadetlerine karşı şimdiki nesilden binkat daha samimiydiler. Râblerine karşı daha dürüst idiler. Bir dönem sağcı solcu gibi dış menşeili fikirsel ayrılıklara düşme gafletine rağmen bu insanlar dahi şimdiki nesilden çok daha maneviyat yüklü idiler.

Babanın geldiği kuşaktaki insanların bir çokları, Helak olan kavimlerin Helâk olma sebeblerinin yaşanır olduğu günümüz kuşağına karşı, inanç ile elde edilen manevi değerlerini koruma refleksi göstermekteler doğal olarak. Baban gibi insanlar ailelerini toplumun bozulmuşluğundan korumak isterken kimi zaman istem dışı çoğu zaman tedbir amaçlı tepki gösteriyor olsalarda bir olaya herkezin aynı ölçekte tepki göstermesi beklenemez şöyleki; aynı kuşaktan gelmelerine ve aynı hissiyatı taşımalarına rağmen sabır ve hoşgörü ile kendini ve ailesini edep ve hâya çizgisinde tutma gayreti gösterenlerde olabiliyor. Babanızın istem dışı hareketlerde bulunup tekrar tekrar pişmanlık duyduğu hallerin içinde olması, gösterdiği irade ve hoşgörü zaafiyeti ancak Hz. Peygamber efendimize (aleyhisselatu vesselam) yönelmesiyle yani yeniden baştan başlayıp Hz. Peygamber efendimizi her yönüyle öğrenme gayretine girmesiyle düzelebilir. Size düşen Peygamber efendimizin (sallallahu aleyhi vesellem) hayatından kesitler anlatınız uygunluk buldukça.

Gelinen noktada sizin evlat olarak babanıza karşı tavır almanız doğru değildir. Anne ve Baba arasında kalmak zor bir durum olsada size düşen sabır ve namaz ile Allâhû teâladan yardım istemek iki tarafıda incitmeden onların hizmetinde bulunmaktır. İnsan yaşlandıkça birazda çocuklaşır bu durum evlatların imtihanıdır. Sizler olgun davranmakla mükellefsiniz taraf olmakla değil.

Boşanmak yüce Râbbimizin hiç sevmediği fakat zaruri halde helal ettiği bir hâldir. Böyle durumlarda evlatların anne baba arasında kalması durumu ortaya çıksada bu durumlar karşısında evlatların anne ve babaya karşı şefkat çizgisinden dışarı çıkmaması gerekir.

Sen üniversiteye odaklanmalı rızkının peşinde olmalısın genç kardeşim. Birşeyleri ayakta tutmak istiyorsan önce kendin ayakta kalmalısın. Allâh’a azze ve celle emanet olasın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL