Fetvahane

Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

Her zaman söylenildiği gibi erişkin insanlar ile çocuklar arasında paralellik gösterilir. Genelde fizyolojik ve anatomik yapılar ile uygulamada bazen farklı aşamalar uygulanır.

Bilinci Değerlendirin

Çocuklarda aynı yetişkinlerde olduğu gibi, iki elinizle omuzlardan tutarak aşağı sallandırın ve “Beni duyuyor musun?”, “İyi misin?” diye bilinci kontrol ediniz. Bebeklerde ise bilinç kontrolü, topuk altlarını sıkarak kontrol edilir. Refleksle belli etme, ağlama, konuşmaya çalışma gibi tepkiler veriyorsa, bebek veya çocuğun genel durumunu ve pozisyonunu aynı tutarak ve kontrol ederek profesyonel ekip çağırınız. Kesinlikle bebek veya çocuğun başından ayrılmayınız. Eğer bir tepki almıyorsanız ve tek başınızaysanız hemen bağırın ve etraftan yardım isteyiniz. Yardım istediğiniz kişilere acilen 112’yi aramasını söyleyiniz. Hemen arkasından bebek veya çocuğun solunumunu ve hava yolunu değerlendiriniz.

Hava Yolu ve Solunum Değerlendirme

10 içerisinde hava yolunu ve solunumun olup olmadığını kontrol ediniz. Jaw trust veya baş manevraları hava yolunun açıklığını kontrol edip açık ise, muhafaza ederek nabzını değerlendiriniz. Bu durumda kaldığınız da ise aşağıdakiler karşınıza gelebilir.

Solunum ve nabız var: Bu durumda profesyonel ekipler gelmemiş ise, tekrar 112’yi arayarak yardım isteyiniz. Bu aşamada asla hastanın yanından ayrılmayınız.

Solunum yok nabız var: Eğer bu durum başınıza geldiyse hemen solunum desteğine başlayınız. Dakika da 12-20 solunum olacak şekilde 3-5 saniyede bir kendi nefesiniz ile sunni solunum uygulayınız. Hastanızın nabız sayısı 60’ın altında ise pediatrik hastalarda göğüs komperasyonları uygulamaya başlayınız. Eğer bu kısımda halen profesyonel ekipler gelmemiş ise hemen 2 dakika CPR-kalp masajı uygulamaya başlayınız.

Solunum ve nabız yok: Bebek veya çocuk cevapsız hale gelmiş ise acilen 112’yi aramadıysanız arayınız ve varsa OED ulaşınız.

Göğüs Kompresyonları

Göğüs kompresyonları uygulanırken, dakika da 100-120 arası olarak ayarlanmalı ve buna dikkat edilmelidir. (1 yaşından küçük bebekler için) göğüs kafesinin ön ve arka olmak üzere çapının 1/3’ü kadar çöktürülen göğüs kompresyonları makuldür. Bebeklerde yaklaşık 4 cm olmalı, çocuklarda ise 5 cm’e kadar çökmeler olabilir bunlar gayet normaldir. Eğer ki halen profesyonel ekipler gelmemiş ve OED ulaşmış ise hemen göğüse defibrilatörün padlerini gösterildiği talimatlara uygun olarak hastanın göğüsüne yerleştiriniz. OED’nin yönlendirmeleriyle beraber CPR’a devam ediniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL