Fetvahane

Çirkin bayanla evlenmeyi anne istemezse

gelen soru

Selamun aleykum hocam. Ben 23 yaşında evlenmeye niyetlenmiş bir gencim. 2 sene önce evlenmek niyeti ile teyzem aracılığıyla bir bayanla görüştüm. Bayan ile tanıştıktan sonra kendisinin bana uygun olacağını düşündüm ve daha iyi tanımak için görüşmeyi sürdürdüm. Fakat bir noktadan sonra yaptığımızın doğru olmadığını söyleyerek görüşmemeye karar verdik ve zamanı geldi mi ailemin kendisini ailesinden isteyeceğine dair de sözleştik ve görüşmeyi kestik. Bu süre zarfında ikimizin de birbirine büyük derecede duygusal bağlılığı oluştu. Ben ona ümit verdim, o da bana ümit verdi.Her ne kadar bu işin olmayacağı ihtimalini düşünmüş olsak da karşı tarafın sık sık bunalımlar yaşadığını, bir an önce bu işin olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sabırsızlıkla beklediğini biliyorum. En son annem durumdan haberdar oldu, ben de kendisine söyledim. Annem başta yüzeysel bir şekilde olmaz derken karşı tarafın fotoğrafını gördükten sonra şiddetli bir şekilde yemin ederek bu işin olmayacağını, buna rızasının olmadığını söyledi. Ama bunu söylemesinin tek nedeni kızı dış görünüş olarak güzellikten nasibini almamış olarak görmesi ve yanıma yakıştıramaması idi. Şu an iki arada bir derede kaldım. Bir tarafta her şeyim olan annem bir tarafta da bana duygusal olarak çok sıkı bir şekilde bağlanan, kendisine söz verdiğim biri… Annemin dediğini yaparsam kızın vebalini almaktan, büyük bir bunalıma girmesinden çok korkuyorum. Annemin sadece dış görünüşten hareket ederek böyle konuşması onun dediğini yapmamı gerektirir mi? Eğer öyle yaparsam kızın vebalini almış olmaz mıyım? N’olur bana Allah’ın razı olacağı bir yol gösterin.

verilen cevap

Aleyküm selâm. İmam-ı Râbbani hazretleri buyururki; İmanı kuvvetli olanın imtihanı ağır olur. Sizin imtihanınızın ağırlığı annenizin içinde bulunduğu kibir hali. Kibir emareleri gösteren annenizi bu yalnıştan döndürmek, izdivaç gayesi güddüğünüz kızımız dan daha öncelikli bir meseleniz olmalıdır.

Neden annenizin kalbindeki kibri söküp atmak öncelikli meseleniz olmalı dediğimiz de, çünkü yaratılanın çirkini olmaz yaratan dan ötürü. Çirkinlik insanların ne yüzünde ne boyunda nede endamında dır. Çirkinlik insanların hareketleri ile edindikleridir.

Annenizin kalbinden kızı sizin yanınıza yakıştıramama,dış görünüş ile değerlendirme gibi kibir emaresi hallerini temizlemek için annenizi kırmaktan sakınarak Allâh’ın azze ve celle ayetlerini Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimizin hadis-i şeriflerini yumuşak uslüpla izah etmek gayreti göstermelisiniz.

Dinimiz de evlilik iman’ı tamamlamak için yapılır. Cennete götürmeyecek eş ömrü zayi eder zayi olan ömür amel defterini hiç eder.  Hz. Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem dindar olanla evlilik yapın buyurur.

Ümmü Eymen zenci ve çirkin olarak atfedilen bir kadındı fakat Hz. Peygamber efendimiz “Cennet ehlinden bir kimseyle evlenmek isteyen Ümmü Eymen ile evlensin” tavsiyesin de bulundu sahabeye.

Sordular Hz. Peygamber efendimize hangi maldan edinelim ne biriktirelim diye. Şükreden bir kalp zikreden bir dil ve Ahiret işlerinize yardımcı olacan saliha bir kadın edinin buyurdu sallallahu aleyhi vesellem.

Kibir iblisi iblis yapan sebebdir. İnsanoğlu kibre düşerse iblis ile aynı yolda demektir. Hz. Nuh bir peygamber idi fakat oğlu ve eşi kibre düşüp helak olmak yolunu seçenlerdi. Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem zuhur etti ve buyurduki; Siz insanlar içinden çıkartılmış en hayırlı ümmetsiniz.

Bizim hayırlı ümmet oluşumuz Cihad etmenin nasibimiz oluşundandır. Cihadımız gün olur tegabûn suresinde ki gibi evladımız olur gün olur anamız babamız vatanımız gün olur yol üstündeki bir taşı kaldırıp amme hizmeti yapmak olur. Güne gözlerimizi açmakla kapamak arasın da geçen bilincimizin yerinde olduğu her an cihadda olan bir ümmetiz. Uyumadan önce abdest alır yatağa öyle gireriz bu dahi cihadımızdır.

Sizin yapmanız gereken annenizin kalbini din’i telkinler ile yumuşatmaktır.

Fakat dikkat ediniz gizli buluşmalar haram hali oluştururlar. Anlattığınız kadarı ile siz zina-i haram’a bir nebze bulaşmışsınız. Nikah düşen bir bayanla karşılıklı ümitleşmeye kadar varan muhabbet teyzenizin aracılığı ile başlayıp uzadıkça uzamış. Bu durum baştan beri doğru olmayan bir durum.

Anneniz eğer sizin söylediğinizden bizim anladığımız gibi kibri hareket ediyor ise izdivaçtan önce annenizin kalbini yumuşatma kibirden arındırma gayreti göstermelisiniz. Zaten annenizin evladıma daha daha iyisi olsun hissiyatıyla muhtemelen farkında olmadan düştüğü kibir hali temizlendiğin de izdivaç cereyan edecektir.

Ana baba rızası olmayan işte hayır olmadığını da unutmayınız.

Selâm ve Duâ ile Allâh’a (celle celâlûhu) emanet olunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL