Fetvahane

Cinsel düşünceler günahmı

Gelen Suâl

Cinsel düşünceler günahmı

Cevap 1

Bismillahirrahmanirrahim

Cinsel Düşünceler…
Cinsel Düşünceler günahmı derler de, yahu ben bazen içimden dua ederek duyacağını bilerek sesleniyorum Râbbimede, cinsellik kurgularken zihnimde, Râbbimi nasıl yok sayıyorum vah halime demezler…
Hey gidi Dünya! Ne geldiyse başa Takvasızlıktan geldi, Oysa Takva demek Râbbe saygı demek değilmiydi…
Günah olan düşünmek değil, masum görülen fakat ihlası götüren iffetsizliğe hayasızlığa sürükleyen, kendini ve ailesini anlık gafletin pençesine getiren, bir vesvese ile güzel olan ne varsa silip süpüren, kısaca düşündüğüyle kötülük köprüsü inşa eden düşünceler günahtır evladım…
Müslüman kendini öldürmek için zehir içebilir mi, Bedenini zehirden sakınanın zihnini sakınmaması sure-i fatihada ki o doğru yoldan uzaklaştırmaz mı…!!!
En ufak sıkıntısın da Allâh’ım Allâh’ım diye fısıldanan ve fısıltısını Allâhtan başka kimsenin duymadığını adı gibi bilen insanların, yine adları gibi cinsel düşüncelerde savruldukça, kendilerine hayasızlığın yolunu açtıklarını bilmemeleri mümkün mü.
Kader bu ya sen bilet alırsın bir biletçi bilir bir sen bilirsin gideceğin yeri. Biletçi değildir senin gideceğin yeri söyleyen. Sensindir gitmek istediği yere bilet isteyen. Şimdi sen zihninde kurguladıkça o hayasız düşünceleri, açıldıkça kıyıdan nekadar iyi yüzme bilsende dalgalar yoracak seni ve bir bakmışsın kaybettiğin ilk şey Allâh’ı anmaktan uzaklaşmış olmak olacak. Sonra suda batmamak için çırpındığını fark edeceksin tövbe tövbe tövbe ya Râbbi tövbe diye iç geçireceksin hayasız düşüncelerin seni kıyıdan çok uzağa sürüklediği gerçeği ile yüzleşdikçe Allâh’ım Allâh’ım Allâh’ım diye inleyeceksin.
Hayasız düşüncelere zihninde yer verdikçe kendinle bile başbaşa kalamayacak kadar yalnızlaşacaksın çünkü Allâhû teâlanın muhabbetini kaybetmiş olacaksın. Ahlakın çatır çatır çatlayıp birkaç yerden kırılmış olacak ve sen seni toplamak için vefalı bir el arayacaksın. Ahlak tohumları serpilmiş fıtratını bir kenara bırakıp, hayasız düşüncelerle yeşerttiğin ahlaksızlığın nice fitnelere yol açtığını anladığın da acaba cennette yerim varmıdır diyerek derin düşüncelere dalacaksın zaman zaman haykıracak içinde bir ses ben bu değilim ben bu değilim ben bu değilim….
Birde bakmışsın ki kendine hakim olamaz bir haldesin istemiyorsun yapmayı ama hayasız düşünceler dürtülerini sipsivri hale getirmişler kendine söz geçiremiyor saplantılarını yenemiyorsun…
Eline diline beline mukayet ol diyen mübarek bugün yaşaydı belki eline diline beline vede gözüne de mukayet ol der idi…
Ümitsizliğe kapılma Ümitvar olmak farzdır Müslüman olana. Yinede ilacın var içmek nasip ise o ilaç ki adı zikirdir doğrulmak isteyen kalbe. (yasin yüregir)

Cevap 2

Cinsel düşünceler günahmı dediğimiz de öncelik ile kendimize karşı dürüst olmamız gerekir. Her daim kendimiz’e karşı dürüst olmamız gerektiği gibi. İçimiz den dua ederiz bazen sessizce. Kimi zaman yolda yürürken birşeyler için Allâh’ım sen büyüksün yardım et yâ Rabbi deriz. Bazen isteklerimiz bazen zor anlarımız olur ve biz hep Allâh’ım diye söze başlarız Allâh’ım deriz de devamını getirmeyiz bile halimizin Râbbimize ayan olduğunu bildiğimiz den.

Şimdi dürüst olmalım en ufak sıkıntımız da içimizden Allâh’ım derken yüce Allâh’ın azze ve celle bizimle olduğunu biliyoruz da, Hoş olmayan zina kokan veyahut başkası hakkında nazar edercesine düşüncelerde gezerken yüce Allâh’ı azze ve celle yokmu sayıyoruz haşa!. Takvasızlık manevi bir hastalıktır ve bu hastalığın getirisi, nefsin azgınlığını düşünerek tatmin’e meyletmektir. Günah olan düşünmek değil bilakis düşünmek yani tefekkür etmek sevaptır.

Cinsel düşünceler

Cinsel düşünceler içinde savrulan bir kişi Takvasızlık yanın da kendisine Hayasızlığın da yolunu açmış oluyor. Vücudun bağışıklık sisteminin çökmesi gibi iradesini yitirip iradesizliğe teslim olmuş oluyor. Bir insanın karakteri edindiği alışkanlıklar neticesin de yükselebilir de alçalabilirde. Karaktersizlik yolunu kendisine açan insan, zihninde kurguladığı düşüncelerin karaktersizliğin yolunu kendisine açtığını bilmeli.

Cinsel düşünceler günahmı

Saplantı

Zihninde kurguladığı düşünceler de Râhmanın rızasını gözetmeyen kimseler, gelip geçen zamanın kendilerin de bozukluk meydana getireceğini bilmeliler. Önemsenmeyen, sıkıntı dan kaçınma olarak nitelenen, avuntu cümleler ile geçiştirilen nefsani haller saplantı haline gelirler.

Zehir

Bir Şeyler Düşünmek Günahmıdır sualinin zihinlerde ilk yansıması cinsellik olsada Düşünmenin Takvasızlık kaynaklı Hayasızlık getiren halleri yanı sıra İhlas yoksunluğun dan kaynaklı gıybet getiren insanı kardeş katili eden kovulmuş şeytanın her fitnesini yapmaya iten halleride vardır. İhlas yoksunluğu, masum bir düşünce deyip önemsenmeyen bugünde böyle olsun denilen binbir türlü hâl, cehenneme giden yola döşenen her bir taşın yeğane sebebidir.

İhlassızlık ibadetsizlikten gelir. İhlastan kendini yoksun bırakanın ne kendini ne nede çevresindekileri masum gördüğü düşüncelerden koruma kabiliyeti yoktur.

Netice itibari ile düşünmek başka birşeydir güzel birşeydir fakat vesvese ile gelen nefsani düşünceler kendi elimiz ile hazırlayıp kendimize ve en yakınımızdaki kişilere dahi içirdiğimiz zehirdir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL