Fetvahane

Çevirgel Duası Caiz mi? Döngel duası bir büyümüdür?

Gelen Suâl

Selamun aleyküm hocam benim gelinim oğluma çevirgel duası okuyormuş bizimle bağları kopsun sadece hayatında o olsun diye. Bu bir büyü müdür. Evimizde huzursuzluk var bizim bu duaya karşı ne yapmamız gerek

Cevap

Aleyküm Selam. Allâhû teâlanın adını kullanarak aldatan şeytanlar ve insanlar inananların en büyük imtihanlarından biridir. Konuştuğunu Allâhû teâlaya atfedenler için Allâhû teâla, ”onlardan daha zalim kim olabilir” ifadesini kullanıyor. Şeytanın, müslümanları kimi zaman Allâh’ın affına güvendirip aldatacağını kimi zaman Allâh adına konuşarak aldatacağını ve inananların bu hallerden sakınmasını öğütlüyor.

Şimdi siz diyorsunuz ki çevirgel duâsı döngel duâsı okunuyormuş. Size şöyle izah edeyim kardeşim; Ateşperestler Putperestler totem adını verdikleri hal ve hareketleri ve hatta günümüzde futbol fanatiklerinin şöyle yaparsam böyle olur böyle yaparsam gol olur gibi hareketleri, Rahmân ve Râhîm olan Râbbimiz den bağlarını koparmış ümitlerini yitirmiş olmalarının karşılığıdır.

Gelininiz şeytan oklarından bir okla vurulmuşsa sizin yapacağınız onun hidayeti için duâda bulunmaktır. Evinizde huzursuzluk varsa evinizi hoşgörü deryası yapmaktır. Gelininize karşı tavır almaktan ziyade olgun davranıp güzel örnek olmaktır.

Elhâmdülilllah Müslümanım diyen kişi, evlenirken dahi hakkımda hayırlısı ise olsun Râbbim diye dua eden kişidir. Elhâmdülilllah Müslümanım diyen kişi işsiz evine ekmek götürmekte zorlanan kişi dahi olsa bir işe girmek için müracatta bulunduğun da hakkımda hayırlısı ise olsun Râbbim diyen kişidir.

Siz adı çevirgel duası adı döngel duası konmuş olan şirk araçlarına itibar etmeyiniz ancak ve ancak kalbinizi temiz tutmaya gayret ediniz. Adını dua koyup şöyle yaparsan böyle olur bunu şöyle uygulayacaksın, bu ancak böyle tesirini gösterir, eksiksiz anlatıldığı gibi yaparsan tesiri kuvvetli olur gibi cümlelerin ardında gizli şirk yatmaktadır kardeşim.

Günümüzde nasılki Yaratıcıyı kıyamete zorlamak kelimesi ardına takılmış paganlar siyonistler evanjelistler varsa malesef bunların küçük hali kimseler gizli ilimler adı ardına sığınmış, özellikle internet gibi geniş kitlelere ulaşan iletişim araçları vasıtasıyla, maddiyat kazanmak amacıyla bazen medyum adı altında bazen hoca maskesi ardında peydah olmaktadırlar. Bize düşen aldanmamak aldanarak aldatan olmamaktır.

Selâm ve Duâ ile

Ey Kitab ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah hakkında ancak hakkı söyleyin. Nisâ Sûresi 171

”Uydurduğu yalanı Allah’a mal edenden daha zalim kim olabilir ki?” Kehf 15

Fâtır Suresi 5. Ayet-i Kerimesinde buyururki; Sakın çok aldatıcı (Şeytan) Allah hakkında sizi aldatmasın.

Enâm suresi 144 te;  İlimsiz olarak insanları saptırmak için uydurduğu yalanı Allah’a mal edenden daha zalim kimse bulunabilir mi? Allah elbette o zalimler güruhunu muvaffak etmez, emellerine kavuşturmaz.” buyurur.

Hûd, 11/18: “Uydurduğu bir yalanı Allah’a isnad edenden daha zalim kim olabilir?

Secde, 32/22: “Rabbinin âyetleri ile kendisine nasihat edildiğinde sırtını dönüp uzaklaşan kimseden daha zalim kimse olur mu?

Fetvahane

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL