Bebeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeklerin cildi özellikle yeni doğan döneminde (0-28 gün) son derece hassastır. Dış ortama uyum sağlama evresindedirler. Bu dönemde bebek bakımına ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir. Rutin olarak bebeğin; alt bakımı, ağız bakımı, vücut masajı ve banyosu, göz bakımı mutlaka yapılmalıdır.
Göz bakımını ayrı olarak ele aldığımız zaman; bebeğin gözleri bebekle her temasta kontrol edilmelidir. Gözlerde çapaklanma, akıntı, sulanma yeni doğan döneminde olabilir. Herhangi bir şikayetiniz yoksa rutin göz temizliğine gerek yoktur, bebek banyosu yeterli olacaktır. Gözlerde çapaklanma oluşmaya başladıysa kaynatılmış, soğutulmuş su ve gazlı bez ya da pamuk yardımıyla bebeğinizin göz temizliğini yapmanız gerekmektedir.
Gözdeki çapağı, gazlı bez ya da pamuğu göz pınarından dışarıya doğru tek bir hareketle temizlemelisiniz. Diğer göze enfeksiyon taşınmaması açısından yeni bir gazlı bez ya da pamuk kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Belli saat aralığı yoktur, ihtiyaca göre göz temizliğine karar verebilirsiniz. Bu şekilde göz temizliğini yaptığınızda bebeğinizin gözlerinde herhangi bir enfeksiyon ya da hastalık yoksa 24 saat içerisinde geçmesi beklenir.

İnatçı Göz Çapaklanmasında Ne Yapılmalıdır?

Bebeğinizin göz temizliğini uygun bir şekilde yaptınız ve 24 saati geçmesine rağmen çapaklanma devam ediyor, bu durumda mutlaka göz doktoruna göstermelisiniz. Bebeğinizin ihtiyacı doğrultusunda uygun bir göz damlası önerecektir. Genellikle uygulanan tedavi şekli sülfat içerikli göz damlası olup, bebekten bebeğe değişiklik göstermektedir. Antibiyotik damla kullanımı ile 72 saat içerisinde gözlerdeki sıkıntının geçmesi beklenir.

Gözlerde Enfeksiyon Oluşmaması İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Yeni doğan bebeğin gözlerinin enfeksiyonla karşılaşmaması için alınacak önlemlerin temelinde temizlik yatmaktadır. Bebeğin vücut temizliğinin sürekli sağlanması ve bakımlarının düzenli yapılması gerekmektedir. Bunun yanında bebeğe dokunan kişinin el ve vücut temizliğini sağlaması ve gripli, uçuklu bireyler kesinlikle yeni doğanla yakın temas kurmamalıdır. Bununla beraber ilk 1 ay ziyaret kısıtlaması olmalı ve yeni doğanın bulunduğu oda hiçbir zaman kalabalık olmamalı, bebek fazla insanla temas etmemelidir.
Yeni doğan bebeğin bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi için anne sütünün önemli unutulmamalı, bebek günde 10-12 öğün anne sütüyle beslenmelidir. Bebekle temas sırasında alt bakımından sonra da ellerin yıkanması ihmal edilmemelidir. Yeni doğan bebeklerin hassasiyetleri unutulmamalı bebeğe yapılan her müdahale ve bakım itina ile yapılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL