Fetvahane

Asansörde Halvet Olurmu?

Asansörde Halvet Olurmu?

Cevap

Selamun Aleyküm. Tecavüze uğradığı halde susmak zorun da kalan nice kadınları içerisin de barındıran bir dünyada yaşadığımız gerçeğini unutamayacağımız gibi, günümüz şehir yaşamın da komşuluk ilişkilerinin yok denecek düzeyde olduğunu bilmeyenimiz tecrübe etmeyenimiz yoktur.

Eskiden insanlar mahallede olu bitenden haberdar iken günümüzde insanlar oturdukları binada neler olup bittiğin den habersiz.

Müslüman kadın ve müslüman erkeğin ayet ve hadisler ile sabit standartları bellidir. Birbirine nikah düşen kadın ve erkeğin yalnız kalmaları haramdır.

Ayet ve Hadisler’e geçmeden önce şu soruyu kendimiz’e bir soralım. İnsan nasıl bir varlıktır.? İnsan kimi zaman ceylan kadar masum karınca kadar zayıf, yeni doğan bebeğini gören annenin yüreği kadar şefkatli olabildiği gibi aynı insan kartal kadar parçalayıcı kaya kadar soğuk ve merhametsiz yılan kadar sinsi tilki kadar kurnaz olabilme hissiyatını taşıyan bir varlık kısaca tanımlarsak. Tek kelimelik izahı insan NEFS taşıyan bir varlık. Nefs hertürlü hissiyata bürünebilir ve sürekli istemektedir.

Bir soru daha soralım. Allâhû teâla bize günah işlemeyin mi diyor günahtan sakının mı diyor.? Sakının diyor. Hz. Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi vesellem nasıl sakınacağımızın anahtarını bize tek kelime ile veriyor. VERÂ dan kaçının diyor. Verâdan yani şüpheli işlerden kaçın diyor.

Sahîhu’l-Câmi’; hadis no: 2165

İnsanın nefs taşıyan nasıl bir varlık olduğunu, günümüz de tecavüze uğradığı halde yaşamının alt üst olmasın dan korkup susan kadınların olduğunu bilen, Rabbinin ona sakının dediği ve Peygamberinin sakınmanın yolu şüpheli işlerden kaçmaktır dediği bir insan, yok efendim ne olacak asansörde birkaç dakika bir erkek ile bir kadın yalnız kalınca diyebilir mi? İllaki kendi annesine ablasına kızına bir zarar gelince mi idrak edinilebilecek kadın ve erkeğin halvet ortamından sakınması gerektiğini.

Nur Suresi 31. Ayette, (Ey Peygamber!) Mü’min kadınlara söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsındırsınlar ve ırzlarını korusunlar. buyurur Allâh azze ve celle.

Sorunuz kendinize ırzın nasıl korunacağını kimden öğrenecek insanlar.? Elbette Hz. Muhammed den. (sallallahu aleyhi vesellem)

De ki “Eger Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin!” Al’i İmrân 31.

Resûl, size ne verdiyse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan sakının. Haşr Suresi 7.

Bakınız Kur’ân bir günde de inebilir idi fakat 23 senede indirildi. 23 Yıl bir insan hayatın da yaşanabilecek her olayın cevabını bulduğu yıldır.  Allâh azze ve celle IRZ dedi ırzın ne olduğunu ne olmadığını nasıl korunulacağını  Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem efendimiz den öğrenmemizi istedi. Peygamberimiz kimi zaman sözlü kimi zaman uygulamalı olarak Allâh’ın (celle celalühu) Takdir-i ilahiyesini müsümanlara beyan etti.

Hadis-i Şerif

 

Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselâm efendimiz derki;

“Sakın bir erkek, yanında mahremi olmadıkça yabancı bir kadınla yalnız kalmasın.” [Buhârî,  Nikâh 111, Cezâu’s-Sayd 26, Cihâd 140, 181; Müslim Hacc 424, (1341).]

“Beraberinde kocası olmayan kadınların yanına girmeyin, zirâ şeytan, insanoğluna (damarlardaki) kan gibi nüfuz eder.”

“Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular:
“Kadınların yanına girmekten kaçının.” Bir adam: “Kocasının (kardeş, amca, amca oğlu gibi) yakınları da mı?” diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm: “Yakını ölümdür.” buyurdu.” 
(1)

“(Yabancı) bir kadınla yalnız kalmayın, çünkü onların üçüncüsü şeytandır.”

“Bir erkek, beraberinde kocası olmayan kadının yanına  kendisiyle birlikte bir veya iki kişi olmaksızın girmesin.”

Sahîhu’l-Câmi’; hadis no: 2165

Bu yazıyı herkezin anlayacağı bir uslüp ile biraz da hayatın içinde, ülkemizde yaşanan ve yaşanmış acı gerçekler ile izah etmeye çalıştık. Ahzab ve Nur surelerini okur takvanın ve ihlasın ne olduğunu neden Kuranda 200’e yakın yerde takva 200’e yakın yerde ihlas vurgusu yapıldığını anlamaya çalışırsanız bu ve bunun gibi sualleri idrak etmeniz kolaylaşır. Fakat evvela Allâhû teâladan ilim isteyiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL