Fetvahane

Allah’ı kim yarattı

‘’Diyorlar ki Allâh yarattıysa Allâh’ı kim yaratmış ola…. Hâşâ sümme hâşâ sorana sormak lazım evvela. Şu satırları yazan yazdı da şu satırları, şu satırları yazan’ı kim yazdı diye sorulu mu..? Yasin yazı yazdı o halde yasin yazı gibi birşeydir yasini kim yazmış olabilir denir mi..! İnsan ev yapar araba yapar oysa ne ev insandır ne araba insandır, düşünmeden konuşan’ı saptıran şeytandır…

Allah’ı kim yarattı ve Allah nereden geldi?

Selamun Aleyküm. Allah’ı kim yarattı (hâşâ) sorusunu küçük yaşlarda annemize, babamıza veya dedemize, ninemize veyahut hala, teyze, amca gibi büyüklerimize sormayanımız yok denecek kadar azdır.

Bir erkek doğum yapabilir mi yapamaz çünkü fıtrat dediğimiz yaratılış özellikleri buna manidir. Bir kimseye arkadaşın mustafa doğum yaptımı sorusunu yönelttiğinizde bu soru mantıksız bir soru olur çünkü mustafa erkek ismidir, ismi verilen kişinin tanımıdır.  Erkeğin doğum yapamaması erkeğin tanımı, Kadının ise doğum yapabiliyor olması kadının tanımıdır. Allah’ın azze ve celle yaratılmamış olması da Allâh’ın tanımıdır.

Allah birdir

Her yaratılanın tek bir yaratıcısı vardır fakat yaratıcının yaratıcısı olmaz.  Yaratılan Yaratanı tanımlayabilir mi? tanımlayamaz. Yaratanı ancak kendisi tanımlayabilir. Allâh azze ve celle kendisini nasıl tanımlıyor bu hususta dediğimiz zaman sorumuzun cevabını ihlas suresinde geçen ”Ve lem yekün lehû küfüven ehad” Hiçbirşey ona denk ve benzer değildir ayetinde buluyoruz.

Bu soruyu Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimiz’e sormuşlar. Bu soruya cevap olarak Allahû teâla ihlas suresini göndermiştir. Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimiz, bu soruyu soranlara ihlas suresi ile cevap verilmesini söylemiştir.

De ki: O, Allah’tır, bir tektir. Allah Samed’dir. (Her şey O’na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.) Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir. İhlas Suresi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL