Fetvahane

Yaş Pastanın Raf Ömrü Ne Kadardır?

Yaş Pastanın Raf Ömrü Ne Kadardır?

Yaş Pasta denildiğinde ilk akla gelen şey sevdiklerimiz’e sevdiklerimizin haberi yokken yapacağımız veyahut yapılacak süprizlerdir. Özel günler, düğünler, kutlamalar ve küçük sürprizler için severek kullanılan bu tatlı çeşidini satın alırken ve saklarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle havaların ısındığı zamanlarda pastaların raf ömrü azalır. Bozuk bir pastayı tüketmek ise gıda zehirlenmelerine sebep olur. Erken müdahale edilmediği takdirde gıda zehirlenmeleri çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Pasta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pastaneye ilk sorulması gereken soru pastanın taze olup olmadığıdır. Eğer pastanın kaç gün önce yapıldığı ve ne zamandan beri bekletildiği öğrenilirse ona göre önlem alınabilir. Pastaların koyulduğu dolabın temiz olması da oldukça önemlidir. Bunun için tanınan yerlerden satın alınmalıdır. Diğer bir husus ise mutlaka pastanın içinde hangi malzemelerin kullanıldığı öğrenilmeli.

Yaş Pastanın Raf Ömrü

Hem pastanın dayanıklılık süresini tahmin edebilmek açısından hem de alerjiye sebebiyet veren bir malzeme kullanılabilmiş olma ihtimalinden dolayı pastanın içinde ne olduğunu bilmek önemlidir. Son olarak yaş pastanın serin ve kuru bir dolapta saklandığından emin olunmalı. Oda sıcaklığında bekletilmiş pastalar daha çabuk lezzetlerini kaybederler ve bozulurlar.

Yaş Pastanın Ömrü Ne Kadardır?

Yaş pasta taze alındığı takdirde dolapta en fazla üç gün bekletilmelidir. Pasta taze alınmış olsa dahi satılmadan önce tezgâhta beklediği bir süre vardır. Bu süre de göz önünde bulundurulmalı.

Bazen sosyal yemek tarifi sitelerinde yaş pasta tarifleri görülür ve denemek istenilir. Bu pastalarında belirli bir raf ömürleri vardır. Öncelikle pastanede gösterilen hassasiyet, ev pastası için seçilen malzemelerde de gösterilmeli. Meyveli bir pasta yapılacaksa taze ürünler seçilmeli. Alınan ürünlerin son tüketim tarihleri de mutlaka kontrol edilmeli. Kaliteli ve taze ürünler kullanarak yapılan pasta hem daha lezzetli olur hem de raf ömrü daha uzun olur.

Pişireceğiniz her yemek gibi yaş pasta hazırlamadan önce abdest almanız ve yaş pastanızı hazırlarken uyguladığınız her aşamayı Besmele ile bereketlendirmeniz, esas olarak emeğinize lezzet katacak kilit noktadır. Abdestli ve Besmeleli yapılan yemeklerin pastaların çöreklerin farkını hâlâ denemedi iseniz lütfen deneyiniz. Afiyet Olsun

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL