Fetvahane

Vesvese hastalığı Takıntı Obsesif kompülsif bozukluk

Öncelikle ben okb hastasıyım yani aşırı vesveseli birisiyim bu yüzden kitaplardan siteden okuyunca hemen vesvese oluyor şöylemi böylemi şart varsa gibi.Ve hergün çokça şeyler başıma geliyor sıkıntıya düşüyorum.

Selamun Aleyküm. Hastalık söz konusu olduğun da öncelik her daim doktor tavsiyesi doktor yönlendirmesi doktor tedavisidir kardeşim.
Bu hususta bizim söyleyeceklerimiz tavsiye niteliğin de olur. Obsesif kompülsif bozukluk dediğimiz rahatsızlığın kişi üzerinizdeki yansımalarına baktığımızda bu rahatsızlığı bertaraf etmeniz sizin kendinize Râsûlullah’ı örnek edinmeniz ile mümkündür neden böyledir çünkü bir müslümanın acabalar içinde kaldığı kendine takıntı yaptığı herbirşeyin Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimizin hayatın da bir karşılığı vardır. Hadis-i Şerifler’e vakıf olsaydınız bu rahatsızlığı atlatmanız kolay olurdu neden çünkü bu rahatsızlığınız sonucu, zihnen birşeyleri aşmakta zorluk çekiyor bir çıkış yolu bulmakta zorlanıyorsunuz oysa Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimiz den alacağınız bir nasihat zihninizde kurguladığınız aşmakta zorlandığınız halleriniz de size yol haritası teşkil ederdi. Nasıl ederdi? Ufkunuzu açarak.! Sizi meşgul eden bu düşünce tıkanıklığını bertaraf etmeniz, olaylar yani takıntı yaptığınız durumlar karşısın da sahabilerin ve peygamber aleyhisselatu vesselam efendimizin hayatından kesitler’e vakıf olmanız sayesinde, sorun edindiğiniz olayların pratik çözüme kavuşmasını sağlayabilir idi.

Sizin siyer ilmine yoğunlaşmanız, gerek Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem efendimizi gerek sahabilerimizin gerekse müçtehitlerimizin yaşamları söylemleri hikayeleri hususunda bilgi edinmeniz, anlık pratik çözümler üretmenize, bir noktada takılıp kalmadan meseleleri aşmanıza yardımcı olur kardeşim.

Kardeşim tıbben Obsesif kompülsif bozukluk olarak tanımlanan bu rahatsızlığınız sonucu ortaya çıkan durumlara baktığımız da buna vesvesedir diyemeyiz. Fakat manevi bir noksanlık olduğunu açık ve net söyleyebiliriz neden söyleyebiliriz? Elhamdülillah müslüman olan bir kişisiniz peki müslüman’a korku endişe varmıdır? yoktur.! Peki müslüman yaptığı birşeyi elalem ne der diye yapar mı? Yapmaz.! Peki müslüman bir kişi yaptığı birşeyi ne için yapar? Allah’ın azze ve celle hoşnutluğunu kazanmak için.

Peki kardeşim şimdi siz yaptığınız birşeyde acabalar içinde bocalayıp dururken biliyorsunuz ki hayırda Allâh’tan şerde Allâh’tan. Müslüman ne ister yaradandan? Herşeyin hayırlısını ister.

Peki kardeşim müslüman kişi evinde koltuğuna oturdu diyelim. Ne var etrafında örneğin önünde bir masa arkasında duvar sağında kapı solunda pencere odanın içinde birkaç parça daha eşya var diyelim. İmdi kareşim önümüzde duran masaya baktığımızda bu masa adını almış eşyanın tahtalardan yapıldığını o tahtaların birzamanlar ağaç olduğunu ağaç iken bizler için oksijen ürettiğini, çeşitli canlılar için barınak ve gıda olarak varlık gösterdiğini biliriz. O ağaç şuan önünüzde duran bir eşya kardeşim tıpkı arkanızda ki duvar gibi pencere gibi vazo gibi çiçek gibi fakat! biz elhamdülillah müslümanlarız ve birşey daha biliriz!? Yaratılmış olan herşey her eşya kendi lisanın da ALLÂH’ı zikreder! İmdi kardeşim diyorsunuz ki takıntı yapıyor, şöyle mi böyle mi acaba gibi haller içinde kayboluyorum.

Kaybolma kardeşim, sen yapman gerekeni yap takdiri Allâh’a azze ve celle bırak. Kendine şunu de kardeşim; Herşey kendi lisanında Hâkkı zikrederken ben kendi lisanımda yani söz ve hareketlerimde Allâh’ın azze ve celle hoşnutluğunu kazanacak işler yapmalıyım.

Eşyaya sevgiyle bakmalı eşyanın dahi her daim Hâkkı zikrettiğini bilerek kendime takıntı yapmamalı, bırakmalıyım kendi lisanın da Hâkkı zikreden herne varsa  sevgiyle saygıyla bakmalıyım onlara. ve demeliyim ki Allâh’ın azze ve celle izni olmadan olacak birşey yokken ben neyin derdindeyim! Bana düşen ancak hayırlısını dilemek yapmam gereken işlerle meşgul olmak düşünceyi dahi israftan kaçınmak.!

Şu bardak şurda mı dursun burda mı dursun deyip oyalanacağıma aşmalıyım kendimi takılıp kalmamalıyım neden? çünkü o bardağın görevi benim su içmemi sağlamak kolaylaştırmaktı, ben o bardakla suyumu içtim bardak görevini yerine getirdi mutfaktaki yerine bırakılmalı ki evde düzeni tesis eden annem veyahut eşim benim sebeb olacağım dağınıklıktan dolayı zahmet çekmesin.

Kardeşim İslam’ın özü sevgi ve saygıdır. Sevgi de yaratana ve yaratılana, Saygı da yaratana ve yaratılanadır. İnsan yaratan yüce Râbbine saygı gösterirse bunun adı takva olur. Mesela çıplaklık iyi birşey değildir. Evde dahi yalnızken kimse görmesede Allâh azze ve celle beni görüyor deyip çamaşırlarla hayasız oturmamak Râbbe saygılı olmaktır takvadır.

Demekki kardeşim ne yapacağız? Canlı cansız herşeye sevgi ile bakıp saygı ile yaklaşacak kendi alanımıza yoğunlaşacağız. Yaptığımız birşeyin eylem boyutuna takılıp kalmayacağız çünkü bileceğiz ki cansız eşya da canlı olan varlıklar da kendi varlıklarıyla birşekilde yaratanı zikir ile meşgul iken biz de kendi varlığımızla her işimizi Hâkkın rızasına uygun yapmak çabasın da olacağız. Namaz vakti namaz, iş vakti iş gibi yaptığımız şeylere yoğunlaşacağız. Eşyanın hak ve hukukunada saygı duyacağız komşumuzun hak ve hukukunada saygı duyacağız.

Her ne yaparsak yapalım besmele ile yapacağız.

Bize düşen acabalarla yaşamak değildir bileakis bize düşen Hz. Muhammed’i aleyhisselatu vesselam efendimizi tanımak ve onu örnek alarak yaşamımızı ikame ettirmektir. Obsesif kompülsif bozukluk dediğimiz rahatsızlığı bertaraf etmeniz sizin kendinize Râsûlullah’ı örnek edinmeniz ile mümkündür neden böyledir çünkü bir müslümanın acabalar içinde kaldığı herbirşeyin Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimizin hayatın da bir karşılığı vardır. Hadis-i Şerifler’e vakıf olsaydınız bu rahatsızlığı atlatmanız kolay olurdu neden çünkü bu rahatsızlığınız sonucu, zihnen birşeyleri aşmakta zorluk çekiyor bir çıkış yolu bulmakta zorlanıyorsunuz oysa Hz. Muhammed’i aleyhisselatu vesselam efendimiz den alacağınız bir nasihat zihninizde kurguladığınız aşmakta zorlandığınız halleriniz de size yol haritası teşkil eder.

Obsesif kompülsif bozukluk rahatsızlığın dan arınmak için tavsiyemiz sünnet-i seniyyeye sıkı sıkıya sarılmanızdır.

Selam ve Dua ile

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL