Fetvahane

Tüp Patlaması Neden Olur?

Tüp Patlaması Neden Olur?

Tüp Nedir?

Tüp, içerisinde LPG bulunan ve bu LPG’nin dış mekanizmalardan aldığı ısı ile kaynayıp gaz haline geçmesiyle işlevini yerine getirir. Tüpün içerisinde bulunan gazın belli bir basıncı bulunmaktadır. İki ve üç bar arasında değişen gazın basıncı, ortamın sıcaklığına göre değişmektedir. Tüpün içerisindeki gazın iki ve üç bar olmasına rağmen tüpün çalışırken sahip olduğu basınç on yedi buçuk bardır. Ve tüplerde bu basıncı düzenleyen emniyet valfleri bulunmaktadır.

Tüp Nasıl Patlar?

Tüpün içindeki gazın, yanma ve sıcaklık gibi nedenlerle aniden hacminin artması halinde meydana gelmektedir. Sıcaklığın elli derecelere ulaşması tüpün patlaması açısından tehlike arz eder. Sıcaklık ile artan hacim ve basınçtan dolayı tüpün metal kısmı parçalanarak etrafa dağılır ve çevresine zarar verme ihtimali çok fazladır.

Tüpün patlamaması İçin Alınması Gereken Önlemler

Tüpün taşınması ve depolanması mutlaka görevli kişiler tarafından yapılmalıdır. Tüpler elektronik cihazlarla birlikte de kullanılabilmektedir. Tüpün kullanılacağı cihazla bağlantısı yapılırken gaz kaçağı olmamasına dikkat edilmelidir. Emniyet kapamalı dedantörler mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü emniyet kapamalı dedantörler olası bir gaz sızıntısı halinde olayı kontrol altına alır ve tüpün patlamasını önler. Ayrıca cihaz ile bağlantıyı sağlayan hortumun özellikleri de tüpün patlamaması açısından önemlidir. Hortum esnek olmalı ve yıpranmamış olmalıdır. Tüpün patlamasına neden olan etkenlerden en dikkat edilmesi gereken, sıcaklıktır. Ancak bu sıcaklık hava durumundan kaynaklı sıcaklıklar değildir. Tüpün soba yanında ve güneş ışınlarının dik geldiği yerlerde bulunmaması gereklidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL