Tüm erkekler kötü niyetli mi, erkekler ile arkadaş olunabilirmi!

 

Gelen Suâl

Selamun aleyküm hocam. İlahiyat fakültesinde okuyorum. ikinci sınıftayım. Arkadaşlarla konuşurken erkeklerle kızların arkadaş olmasının doğru olmadığını söyledim. Onlar da aslında tüm erkeklerin öyle olmadığını, ben kendimi cinsel obje olarak gördüğüm için arkadaş olamayacaklarını düşünüyormuşum. Aslında tüm erkekler kötü niyetli değilmiş erkekler ile arkadaş olunabilirmiş.  Ve bana bunları söyleyenler de ilahiyatçı arkadaşlarım. Onlar böyle söyleyince acaba ben mi yanlış yapıyorum diye düşündüm. Ayrıca erkeklerle arkadaş olarak konuştuğumda yani sıradan bir kız arkadaşımmış gibi sadece arkadaş olarak konuştuğumda hiç evlenmek evlilik aklıma gelmiyor. Ama erkeklerle konuşmadığımda yani erkeklerden arkadaş olmaz diye düşündüğüm zaman evlilik aile yuva kurma isteği oluyor. Acaba kız-erkek arkadaşlık toplumun özünü oluşturan aile yapısını mı yıkıyor, o yapıya zarar mı veriyor? Yoksa ben gerçekten arkadaşlarımın dediği gibi yanlış mı düşünüyorum?

Cevap

Aleyküm Selâm kardeşim. Yalnış düşünen siz değil arkadaşlarınız. Size o sözleri söyleyenler muhtemelen niyet kelimesi ardında nefsaniyet barındırdığının farkında olmayan kimseler olsa gerek. Allâh ve Râsûlü den dahamı iyi biliyorlarmış!!! (Haşa) Size bu sözleri söyleyen kimseler mi belirlemiş insanın fıtratını.!! (Haşa) Şirk vardır kişinin açıkca dile getirdiği bunlara zaten kafir denir. Ve şirk vardır açıkca söylenmeyen kimi zaman ahmaklıktan kimi zamansa işine geldiği gibi davranmaktan yani nefsin isteklerini Hâkkın kelamından üstün tutmaktan kaynaklanan. Buna genel olarak gizli şirk denir. Böyle kimseler kurdukları cümlelerin yalnışlığının farkında olsalar da ne yazık ki kimi bilinçsiz kimi ise bilinçli ve geneli ideolojik takıntıların dan dolayı kalplerine söz geçiremez akıllarına hükmedemezler. Artık Münafıklık kaçınılmazdır onlar için.

İki çeşit canlı vardır. Hayvan ve Bitki olarak nitelenen. İnsan anatomik olarak Hayvan sınıfına girer lakin Allâhü teâlanın bahşettiği Akli ve Ahlaki meziyetler insanı Hayvanlaşmaktan! alıkoyarlar. Örneğin Ahzâb suresi 32. Ayeti okuduğunuz zaman;

Artık siz (erkeklerle perde arkasından konuşmanız îcap ettiği zaman) sözü yumuşatmayın ki, kalbinde (zinaya meyil gibi) bir tür hastalık bulunan kişi (boş yere) ümitlenmesin! Böylece siz(muhâtaplarınıza, şüphe ve töhmetten son derece uzak, biraz sert ama dînen ve aklen) iyi bilinen bir söz söyleyin! Ahzâb 32.

Hadis-i Şerif

Nikâhları ebediyyen yasak olan annelerimiz konumundaki ezvâc-ı tâhirât ile, bütün peygamberlerin ashâbından hayırlı olan Rasûlûllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)`in ashâbı arasında geçen konuşmalarda bile bu emre riâyetin söz konusu olmasından anlamalıyız ki, fitne fesâdın zirveye ulaştığı şu günümüzde, Müslüman kadınların, gerektiğinde zaruret miktarıyla sınırlı olarak da olsa, yüz yüze veya telefon gibi görüşme vasıtalarıyla yabancı erkeklerle konuşurlarken çok dikkatli olmaları gerekir!

Şimdi kardeşim siz bu ayete göre davrandığınız zaman kendinizi cinsel obje olarak görmüş mü oluyorsunuz yoksa Allâh’ın azze ve celle emrine riayet mi etmiş oluyorsunuz..? Size tüm erkekler aynı değil diyen, ayete göre davrandığınız için kendinizi cinsel obje olarak gördüğünüzü ileri süren kimselerin ya niyeti bozuktur ya inancına samimiyeti yoktur. Uzak durunuz.

Kız-erkek arkadaşlık toplumun özünü oluşturan aile yapısını elbette yıkar çünkü helalimiz olmayanın helakımız olması kaçınılmazdır çünkü insan, fıtratı gereği Allâhû teâlanın öğütlediği üzere sakınan yani bir adım sonrası harama götüren halden kaçan, o ortama mahal vermeyen, günah kapısına gelip dikilmeyen olduğu sürece kalbine düşecek şehvet ateşinden korunabilir.

Hz. Peygamber efendimiz aleyhisselatu vesselam;

Âdemoğluna zinadan nasibi takdir olunmuştur. O buna mutlaka erişir. Gözlerin zinası bakmak, kulakların zinası dinlemek, dilin zinası konuşmak, elin zinası tutmak, ayakların zinası yürümektir. Kalbe gelince o, arzu eder, ister. Üreme organı ise, bunu ya gerçekleştirir, ya da boşa çıkarır.” (Buhârî, İsti’zân 12, Kader 9; Müslim, Kader 20-21. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Nikâh 43)

El- BÂSÎR celle celalühu

 (Habîbim!) İmanlı erkeklere de ki; (haramlara karşı) gözlerini yumsunlar (da sadece helâllere baksın lar)ve tenâsül uzuvlarını (zina ve livâta gibi haramlar dan) korusunlar/avret yerlerini (açılmaktan) korusun lar/! İşte (günahlara düşüp kirlenmelerindense) bu kendileri için daha temiz (bir hareket)dir./(din ve dünya bakımından) daha faydalı (bir davranış)dır/! Mu hakkak Allâh onların (kime bakmakta ve ne) yapmakta olduklarını(n görünen-görünmeyen yönlerini hakkıyla bilen bir) Habîr’dir. Nûr Sûresi 30.

Özetle kardeşim her bir insan Aslan kadar yırtıcı Ceylan kadar masum olabilir. Dinimiz sakınmayı tedbir almayı tembih eder. Birilerinin size nefslerine hoş geleni felsefe yaparak sunması sizi Râsulün yolun dan alı koymasın. Bahsettiğiniz söylemler Muhammedsiz İslâm projesi adı altında yürütülen kuru lakırdının, Elhamdülillah Müslümanım diyen kardeşlerimizi takvadan ve ihlastan uzaklaştırarak zihinlerini bulandırmasın dan öte birşey değildir.

Allâh’a azze ve celle emanet olunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL