Trojan Ne Demektir?

Trojan Ne Demektir?
Trojan Ne Anlama Gelir?

Trojan, yani Türkçe adıyla Truva veya Truva atı, meşru bir yazılım olarak gizlenmiş bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Trojan, kullanıcıların sistemlerine erişmek için uğraşan siber hırsızlar ve online korsanlar tarafından kullanılabilir. Aktive edildiğinde siber suçluların casusluk yapmasına, kişisel verileri çalmasına ve sistemin arka planına girmesine olanak sağlar.

Bilgisayar virüslerinden ve solucanlardan farklı olarak, Trojan kendi kendini kopyalayamaz. Çok yönlüdür ve fark edilmeden dolaşabildikleri için, çoğu çevrim içi suçlu tarafından en çok tercih edilen kötü amaçlı yazılım haline gelmiştir.

Trojan Neye Benziyor?

Trojan her şey gibi görünebilir. Garip bir web sitesinden indirilen bilgisayar oyunu, grup tarafından gizlice beğenilen bedava MP3 şarkısı, hatta bir reklam bile bilgisayara bir şeyler yüklemeyi deneyebilir.

Trojan Ne Yapar?

Trojan’ın ortak eylemlerinden bazıları verileri silmek ya da değiştirmek, verilere ulaşımı engellemek, kopyalamak ve bilgisayarın performansını düşürmektir. Bunların dışında aktive edildiğinde;

Arka mekan oluşturma: Truva atları genellikle güvenlik sisteminde değişiklikler yaparak bilgisayara kötü amaçlı yazılımların hatta bir bilgisayar korsanının girmesi sağlanır.
Casusluk: Bazı Truva atları esas olarak, çevrimiçi hesaplara erişene veya kredi kartı bilgilerinizi girene kadar beklemek üzere tasarlanmış olan casus yazılımlardır ve daha sonra şifreleri ve diğer verilerini ana cihazlarına geri gönderir.

Bazen bir hacker, bilgisayarı denetimindeki bir ağda köle olarak kullanmak ister ve bilgisayarı bir zombi haline getirir. Akıllı telefonlar bile Truva atları alır ve suçluların para kazanmaları için en yaygın yol, telefonu prim numaralarına pahalı SMS mesajları göndermek için kullanmasıdır.

Trojan’dan Nasıl Korunmak Gerekir?

Şüpheli sitelerden, korsan materyallerden ve şüpheli bağlantılardan uzak durmak yardımcı olabilir, ancak uzun vadede çok koruyucu değildir. Gerçekten korunmak için iyi bir anti-malware yazılımı kullanmak gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL