Fetvahane

Tatlı Çorba Hangi Yöreye Aittir?

Tatlı Çorba Hangi Yöreye Aittir?
Türkiye yöresel lezzetler, bize özgü yemek tarifi konusunda gerçekten tam bir cennet. Hal böyle olunca her gün yeni lezzetlerle tanışma fırsatı yakalanmaktadır. Tatlı çorba da bu harika lezzetlerden biridir. Son zamanlarda Türk Patent Enstitüsü’ne coğrafi işaret konusunda başvuran bu tatlı Bayburt’un bayramlık tatlarından…

Tatlı Çorbanın Yöresel Özellikleri

Tatlı çorba olarak adlandırılan aşure benzeri tatlı Bayburt yöresine aittir. Lezzetini ve aşureden farkını ise içinde yer alan kuşburnundan almaktadır. Zengin bir geleneğe sahip bu tarif özellikle bayram sofralarının vazgeçilmezlerindendir. Bayramların dışında düğün, sünnet ve önemli kutlamaların da güzel tatlarındandır.

Tatlı Çorba Malzemeleri

Tatlı çorba aşure gibi pek çok malzemeden oluşuyor. Yöresel tadı yakalamak için aşağıda Bayburt Valiliği tarafından verilen tarif çok daha yerinde olmaktadır.

-Yarım kg aşurelik buğday (yarma)
-Yarım kg kuşburnu marmeladı (veya 1 kg kurutulmuş kuşburnu)
-1.5 kg toz şeker
-100’er gram kuru incir, kuru erik, kuru fasulye, kuru kayısı ve kuru üzüm
-1 su bardağı kadar un
-250 gram fındık
-Bir fiske tuz

Tatlı Çorba Nasıl Yapılır?

Tatlı çorbanın en önemli kısmı kuşburnunun hazırlanmasıdır. Kurutulmuş kuşburnu kullanılacaksa işlem biraz daha uzun olmaktadır. Yeterli miktarda su tencereye koyulup kurutulmuş kuşburnu içinde güzelce kaynayana kadar pişirilmektedir. Ardından kuşburnu süzülerek sadece suyu kullanılmak üzere ayrılmaktadır. Eğer marmelat kullanılacaksa sıcak su ile açılması yeterlidir.

Kuşburnu suyu yapılırken bir yandan da kuru fasulye ve yarma ayrı bir yerde güzelce pişirilmelidir. Aynı şekilde kuru yemişler de ayrı yerde pişirilir. Öncelikle yarma ve fasulye kuşburnu suyuna atılır. Un ilave edilerek bulamaç halinde gelip kabarana kadar kaynatılır. Sonra diğer malzemeler eklenerek kaynatılır. Fındık ezilerek tatlı çorba servis edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL