Fetvahane

Talak hakkında yardım eder misiniz?

Gelen Suâl

Talak hakkinda yardım eder misiniz?  Hocam selamünaleyküm. Ben talak konusunda bi hayli vesveseliyim. Eşim de bu konularda bilgili aslında hiç boşol da demedi. Kinaye sözlere de çok takılıyorum. Tartışma esnasında ters bişey dese hemen talaka bağlıyorum. Uveys aki hoca tamamen vesvese dedi. Psikiyatriste gidin dedi. Onun sayesinde rahatsizligimi öğrendim. Ama yine de içim rahat etmedi. Esime mesaj attım talak konuşmalarıyla alakalı onun ağzından yazıp şu sekilde fetvasını sorsun diye.

“Selamünaleyküm. Hanımım talakta kinaye sözlere takmış durumda. Ben de sinirlendiğimde bazı söyler söylüyorum ama vallahi hiç bosamayi aklımın ucuna getirmedim. Farklı zamanlarda bittin, bişey kalmadı, ananın evine git, demişim. Her dediğimde de o an sordu talak için mi diye hayır dedim. Ama hep kafaya taktı. Şafiiye göre de nikah yaptırdı tekrar bişey olmamasına karşın, ama gene aynı şeyler oldu. Ters bişey dediğim zaman talak icin mi dedin diyor hemen. Hep soruyor maksadın neydi diye taktigin yerden seni sinir etmekti dedim. Buna da taktı. Bu da talak demek diye yok diyorum anlamıyor. Tutturdu yalan söyledin dimi yoktu taktığım yerden beni sinirlendirmek gibi bi niyetin diye evet dedim. Asıl yalanı bu kez söyledim rahatlasın diye. Hocam hiç talakla alakası yok sinir etmek için desem de demesem de ama bana da kafayı yediriyor. Çok seviyorum kıyamıyorum. Sormadığı hoca kalmadı. İnandiramiyorum. Bir problem var mı?” Mesaj buydu hocam. Normalde zaten durumumuzu bu şekilde açıklıyor kendisi. Bu mesajı ben ona attım. O bu şekilde anlattığı için yazmaya uğraşmasın diye. Eve gelince de katılıyorum yazdıklarına dedi. Tamamına katılmıyosun ama dimi dedim katılmıyorum dedi. Sonra yüzüm değişince yarısına katılıyorum yarısına katılmıyorum dedi. Yani onun anlatmak istediği talak vermedim. Vermediğine alakalı neye katılmamı ıstiyosan katılıyorum demekti. Ama talak vermek icin demedim yazan seye katılmıyorum demesi talak değil mi? Bu benim vesvesem mi yoksa gerçekten Allah korusun bosandik mi? Ne olur en kisa zamanda mailime cevap yazin. Allah razı olsun şimdiden

Cevap

Selamun Aleyküm. İncinmiş olmanızdan dolayı haklı olarak içinize dert oluyor bu konu. Hanım Kardeşim siz eşinizin imanının yarısını tamamlamakla mükellefsiniz. Görünen o ki kocanız dünya telaşelerine yoğunlaşmış bir hal içerisinde.  Siz kocanızın söylediklerini kendinize bu şekilde dert etmek yerine kocanızın maneviyatına katkıda bulunmak için çaba sarf etmek yolunu seçmelisiniz. Psikiyatrise gitmesi gereken siz değilsiniz bilakis eşiniz gitmeli fakat bu sorunun çözümü psikiyatristlerde değil bizatihi kocanızın ibadet eksikliğin de.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL