Fetvahane

Sigara Abdest’i bozarmı

Sigara Abdest’i bozarmı

Sigara ne için haramdır dediğimiz de, içinde yüzbinlerce insan sağlığına zararlı madde bulunan siğara, sağlığımıza ve çevremizdekilerin sağlığına zararından ötürü haramdır deriz en sade cevabı ile.

Allâh’ın azze ve celle huzuruna çıkacak bir kişi  haram olan birşeyi yaparak, namazın olmazsa olmaz şartı olan abdest’i şüphede bırakmış olur. Şüpheli işlerden kaçınmak neden önemlidir öncelikle bunu bilmek gerekir. Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin ibn-i Abbâs’dan nakledilen (r.a) Hadis-i Şerif’inde

Kiriş gibi dümdüz oluncaya kadar oruç tutsanız, yay gibi oluncaya değin namaz kılsanız, samimî bir vera anlayışına sahip olmadıkça bunlar size bir yarar sağlamaz ! Hadis-i Şerif’i Vera denilen şüpheli işlerden kaçınmanın önemini açıkca belirtmektedir..

Kuran-ı Kerim de defalarca Takva ve İhlas vurgusu yapılmıştır. Takva ve İhlas’ın ne olduğunu bilen bir müslüman bırakın böyle bir soru sormayı, böyle bir soruyu soruyor olmanın üzüntüsünü kolaylıkla üzerinden atamaz. Siğara Abdest’i bozarmı sorusunu soran kardeşlerim Takva ve İhlas nedirin araştırmasını yapmaları gerekmektedir.

Özetle; Kibir den arındırılmış kalbin adıdır ihlas ve hâyânın eyleme vurulmuş halidir takva.

Kimileri dinde kolaylık kolaylaştırma olgusunu yalnış olarak nefsi isteklere uygun şekilde çarpıtmakta. Bir şey ya siyahtır ya beyazdır! Dinde kolaylık kolaylaştırmak dediğiniz zaman bilinmesi lazım gelirki zaruri hallerde MEKRUH adı altın da gerekli kolaylıklar vardır fakat mekruhlar dahi nefsi istekler’e dayanmaz, Mekruhlar olan şeyler dahi takva ve ihlas vurgusunu aşma cüreti gösteremezken kim sigaranın üzerine sinmiş kokusu ağzında kalmış pis tadıyla Râbbin huzuruna hiçbirşey yokmuş gibi rahat rahat çıkabilir.! Abdest ne için alınır neden elbisenin temizliğine özen gösterilir! ve kim abdestli halde haram işleyipte ben senin huzuruna temiz geldim yâ Râb diyebilir.

Sigara

Sigaranın apaçık haram olduğunu kim inkar edebilir? müslüman kendi canına ve başkasının canına kıyabilirmi? taşıdığı bedenin emanet olduğunu inkar edebilir mi? sigaranın tüm zararları yanında, insanın kendi canına ve başkasının sağlığına kast etmesi apaçık haram olduğunun delili değil mi? Peki nasıl olurda abdestli halde haram işleyip ben senin huzuruna temiz geldim yâ Râb diyebilirsiniz.! Bu kendini kandırmak namazı kılmış olmak için kılmak değildir de nedir?

Abdetli kişi siğara içip namaza duramaz. Takvasızlığın İhlas yoksunluğunun adı mekruh konulamaz. Mekruh olan şeylerin dahi zaruri hallerde haram çizgisinden bir adım geride olduğu unutulmamalı. Mekruhlardan dahi sakınılması gerekli iken haramlar helal görülmemeli.

Kendimize karşı dürüst olalım..!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL