Fetvahane

Sepsis Nedir?

Sepsis Nedir?
Sepsis diğer adıyla kan zehirlenmesi, yoğun bakım ünitelerinde görülen ölümlerin en önemli sebeplerinden biridir. Sepsis, enfeksiyon kapan vücutta mikrobun kan veya dokularda çoğalarak bıraktığı hasar halini ifade eder. Hayati risk taşıyan sepsis vakalarının %50’sinde enfeksiyon etkenleri tespit edilebiliyor. Sepsis ilerledikçe ölümcül sonuçlar doğuracak septik şoka yola açar.

Sepsis Neden Olur?

Vakaların %40’ı akciğer enfeksiyonun başlamasıyla beraber idrar yolları enfeksiyonları da önemli bir etken olarak görülüyor. Deride oluşabilecek kanamalar sonucu mikrop kapma nedeniyle meydana gelmesi, boğaz enfeksiyonu, apsenin patlaması ile oluşan iltihabın kana bulaşması ve bağırsak iltihabı nedeniyle sepsis oluşabilir. Uzmanlar diş iltihabının bile sepsise neden olabileceği hakkında bilgilendiriyor.

Sepsis Belirtileri

Belirtiler arasında mide bulantısı, ateş, vücut ağrıları, üşüme, kusma, sersemlik hissi ve baş dönmesi nedenler bulunuyor. Bu hastalığın sepsis, ciddi sepsis ve septik şok olmak üzere 3 aşaması bulunuyor. Sepsis aşamasında bireyde 35 derece altı veya 38.5 derece üstü ateş görülür. Dakika atan nabız sayısı 90 üzerine çıkar ve dakikada alınan solunum hızı 20’den fazla sayıda görülür.
İkinci aşama olan ciddi sepsiste, birinci aşama ile birlikte ciltte lekelerin oluşması, idrarda azalma görülmesi, solunum güçlüğü çekme, zihinsel işlevlerde ani değişimlerin görülmesi ve kalp ritminde anormallikler görülmesidir. Son aşama olarak septik şokta bu belirtilerle birlikte kan basıncında ciddi düşüşler meydana gelir ve yayılmış olan enfeksiyon kılcal damarlarda tıkanmalara neden olarak organlara oksijenin ulaşmasını engeller. Bu durumda hasta da organ yetmezliği görülür.

Sepsis Nedir Sepsis Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı konulmasında en önemli gösterge kan değerlerindeki değişimlerdir. Sepsis hastalarında kan içerisinde akyuvarların sayısında artış görülür. Risk taşıyan mikroorganizmaları görebilmek için hastadan alınan kan örneklerinden uygun besi yerine ekilerek mikroorganizmaların üretilmesi için hemokültür uygulanır. Kan kültürü yapılarak bakteriye ve sepsis vakalarında etken mikroorganizmalar tespit edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL