Saman Nezlesi Nedir?

Saman Nezlesi Nedir?

Alerjik rinit, bilinen adıyla saman nezlesi burundaki mukozanın iltihaplanmasına denir. Bu hastalık genellikle alerjik yatkınlığı daha fazla olan kişilerde görülür. Hastalık tedavi edilmeden geçmez ancak alerjiye sebep veren şeyden uzak durmak etkilidir. Genellikle 40 yaşından önce ortaya çıkan bu hastalık, yaş ilerledikçe daha az etkilemeye başlar. Ailesinde alerjik rinit rahatsızlığı olan, solunum yolu ve astım rahatsızlıkları olan kişiler büyük risk altındadır. Ayrıca hastalığın tedavi edilmeden iyileşme oranı oldukça düşüktür. Ancak alerjiye sebep olan faktörden uzaklaşmak etkisini azaltacaktır.

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) Nasıl Oluşur?

Polenlerin burundaki mukozaya yapışarak iltihap oluşturmasıyla ortaya çıkar. Özellikle uçuşan polenlerin ortaya çıktığı bahar mevsimlerinde görülür. Bunun gibi belli dönemlerde ortaya çıkan rinite, mevsimsel rinit denilmektedir. Bazı alerjik rinitler yı boyunca sürer ve bunlara perenial rinit adı verilir.

Saman Nezlesinin Nedenleri Nelerdir?

En önemli sebebi havada uçuşan toz ve polenlerdir. Bazı durumlarda kül, petrol kokusu, hayvan tüyü gibi sebeplerle de oluşmaktadır. Mevsimsel olan alerjik rinitlere genellikle bahar aylarında uçuşan ağaç polenleri sebep olur. Tüm yıl boyunca süren rinitlerin temel sebebi ise, hamam böcekleri ve çeşitli sebeplerle evde oluşan tozlardır.

Saman Nezlesinin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Alerjik rinitin kesin çözümü olmamakla beraber, tedavi etkileri azaltmaya yöneliktir. Genel olarak antihistaminik denilen ve alerjiye sebep olan madde salınımını engelleyen ilaçlar kullanılır. Oldukça fayda veren bu ilaçları alerjen başlamadan kullanmak daha etkili olacaktır. Ancak hastanın burnunda ya da iç yüzeyinde şişlik varsa farklı ilaçlarla tedavisi yapılacaktır. Bu tip ileri düzey alerjik rinitlerde kortizon içeren spreyler kullanılır. Bunun yanında hastanın alerjiye sebep olan faktörlerden uzak durması kendi kendine gerçekleştireceği diğer bir tedavi yöntemidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL