Fetvahane

Referans ile işe girersem referansı olmayan adayın hakkını yemiş olurmuyum

Gelen Suâl

Referans ile işe girersem referansı olmayan adayın hakkını yemiş olurmuyum

Selamun aleyküm. Efendim, size iki tane sorum olacak. 1- Şimdi KPSS’ ye hazırlanan birisiyim. KPSS’ den istediğim kurumun istediği puan eşiğini geçtikten sonra kurumun sınavına girmeye hak kazanmış oluyorum. Daha sonrasında bu kurum sınavından da yine istenen eşiği geçtikten sonra mülakata hak kazanmış oluyorum. Sıkıntı burada başlıyor. Şöyle ki: Mülakat ve sonrası için “referans” isteniyor.

Ben de diyelim ki birini referans olarak yazdım ve onun kefaleti ile o memuriyete girdim. Ancak diyelim ki o memuriyete benden hem liyakat hem yetenek hem de dini hassasiyetler bakımından daha layık olan bir aday çıkabilir ve bu adayın da referansı olmayabilir.

O zaman bu durumda ben bu adayın hakkını yemiş olmuyor muyum? Referans yazma işi her adaya sunulan bir şey ancak herkesin referansı olamayabiliyor veya yazmak istemiyor olabilirler. İşte bu durum ince düşünen bir insan olduğum için beni aşırı derecede rahatsız ediyor . Yani olaya ” O da yazabilirdi, yazsaymış” gibi bir bakış açısıyla yaklaşamayız kanaatindeyim. Çünkü ben eğer böyle bir rızık bana nasib olacaksa mekruhun da haramın da bana bulaşmamasını istiyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlememiz dini açıdan daha uygun olur?

2 – Memurluk olmazsa eğer zaten ticaretle uğraştığımız dükkanda iş tutabilirim. Bu sebeple ticaret fıkhını A’ dan Z’ ye öğrenmem icab ediyor. Zaten Fıkıh ilmine çok meraklı birisiyim. Nereden başlamam gerekir. Nasıl bir yol izlemem gerekir? Hangi kaynakları hangi sırayla okumam gerekir? 3 – Dinimi her ilmiyle öğrenmek isteyen birisiyim. Fıkıh, Tefsir, Hadis vs. Ancak her ilde vs medrese eğitimi yok. Olsa bile ne kadar ehl-i sünnet vel cemaat olduklarını açıkçası bilmiyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir?

Cevap

Aleyküm Selâm. Referans sistemi devletin güvenliği için gerekli görülmüş bir uygulamadır.  Devletler birbirleri üzerinde istihbarat çalışmaları yapmaktadırlar. Örneğin alman istihbaratı devletimizin herhangi bir kurumuna memur olarak sızma yaparsa ve bizim istihbaratımız bu kişiyi deşifre ederse, bu kişi ve bu kişiye kefil (referans) olan kişi üzerinden yapılan istihbarat’a karşı koyabilir.

Veyahut referans ile işe alınmış memur bir suça karıştığında emniyet birimlerimizin müdahelesi daha kısa sürelerde gerçekleşebilir. Bu uygulamanın yapılıyor olması birçok sebeb ile açıklanabilir fakat ana etken güvenlik zaafiyeti oluşmasını engellemektir. Devlet için gerekli görülen referans sistemi şirketler içinde gerekli görülmüş bir uygulamadır.

Şartları sonradan değil önceden belirli bir iş’e müracat, şartların yerine getirilmesine tabidir. Bu noktada kendisine referans bulamadığı için mülakatta elenen kişi hakkında siz malümat sahibi değilsiniz. Sizin niyetiniz halis olabilir, talip olduğunuz göreve sizden daha layık olabilecek birinin seçilmesinin daha doğru olacağını düşünmüş olabilirsiniz fakat düşünmeniz gereken, göreve başladıktan sonra size verilen görevi layıkıyla yerine getirebilmek olmalı.

Eğer ki ortada adam kayırma, torpil denilen hayasız, ahlaksız durumlar mevcut olsaydı elbette bu işler cehennem ehlinin amelidir uzak durun diyebilir idik fakat referans güvenlik esaslı bir uygulamadır.

Yaşınız gereği her ilmi öğrenmek zaman alacaktır. Bu zaman sizin için kazanç mı kayıp mı olacaktırın tefekkürünü bizatihi yapmanız faydalı olacaktır. Bu konuda tavsiyemiz; Öğreneceğiniz ilimlerin sizi getireceği en üst nokta olan CİHAD şuurunun yani yaşamınızın başkasının hidayetine vesile olacak mükemmeliyette bir örnek olması gayretini taşımanız daha evladır. Medrese eğitimi almanın size ve ümmet’e faidesi elbette tartışılmaz fakat madem çekinceleriniz mevcut o halde yaşamınızın örnek müslüman yaşamına uygun olması gayretiyle harekat etmeniz daha doğru olacaktır.

Selâm ve Duâ ile

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL