Fetvahane

Proxy Ne Demektir?

Proxy Ne Demektir?

Proxy Nedir ve Ne İşe Yarar?

Proxy sunucusu, bilgisayar gibi bitiş noktası aygıtıyla bir hizmetin istendiği başka bir sunucu arasında aracı olarak görev yapan bir bilgisayarda çalışan özel bir bilgisayar veya bir yazılım sistemidir. Proxy sunucusu bir güvenlik duvarı sunucusu ile aynı makinede bulunabilir veya istekleri güvenlik duvarından ileten ayrı bir sunucuda olabilir. Bu sunuculardan biriyle bağlantı kurulduğunda, bilgisayar isteği proxy sunucusuna gönderir ve isteği işler.

Proxy sunucusunun bir avantajı, önbelleğinin tüm kullanıcılara hizmet edebilmesidir. Bir veya daha fazla web sitesi sıklıkla talep edilirse, bunların kullanıcıların yanıt verme süresini artırabilecek şekilde proxy’nin önbelleğinde olması muhtemeldir. Bir proxy, etkileşimlerini günlüğe yazabilir ve bu da sorun giderme için yararlı olabilir.

Proxy Sunucusu Nasıl Çalışır?

Bir proxy sunucusu, bir İnternet kaynağı (bir web sayfası gibi) için bir istek aldığında, daha önce bulunan sayfaların yerel ön belleklerine bakar. Sayfayı bulursa, isteği İnternet’e iletmek zorunda kalmadan kullanıcıya döndürür.

Sayfa önbellekte değilse, kullanıcı adına bir istemci gibi davranan proxy sunucusu, sayfayı sunucudan internette istemek üzere kendi IP adreslerinden birini kullanır. Sayfa döndüğünde, proxy sunucusu onu özgün istekle ilişkilendirir ve kullanıcıya iletir.

Proxy sunucuları yasal ve yasa dışı amaçlar için kullanılmaktadır. Kurumda, diğer amaçlar arasında güvenlik, idari kontrol veya ön bellekleme servislerini kolaylaştırmak için bir proxy sunucusu kullanılır. Kişisel bilgi işlem bağlamında, kullanıcı gizliliğini ve anonim sörfü etkinleştirmek için proxy sunucuları kullanılır. Proxy sunucuları trafiği izlemek ve kullanıcı gizliliğini zayıflatmak gibi aynı amaçla da kullanılabilir.

Kullanıcıya proxy sunucusu görünmez; tüm internet istekleri ve geri verilen yanıtlar doğrudan adresli internet sunucusuyla birlikte görünür. (Proxy aslında görünmez değildir; IP adresi tarayıcıya veya diğer protokol programına bir yapılandırma seçeneği olarak belirtilmelidir.)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL