Fetvahane

Pişik Neden Olur?

Pişik Neden Olur?

Pişik; bebeklerde çok sık görülen, özellikle bebek bezi kullanımına bağlı olarak oluşan, bebeklerin ciltlerinin hassasiyeti sebebiyle artan ve tetiklenen bir problemdir. Derinin incelmesi, kızarması ve kaşınması ile kendini gösterir. Yoğun olarak bebek bezinin katlanma ve kıvrılma yerlerinde görülür.

Bebek Bezi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Her bebeğin cilt yapısı, alerjik reaksiyonları birbirinden farklı olmakla beraber; pişik oluşumuna neden olan genel sebepler mevcuttur. Bunların ilki bebek bezi kaynaklı oluşmaktadır. Bezin bebeğin cildine uzun süre teması, kirli bezin sık sık değiştirilmemesi, bebeğin idrarının dönemsel olarak asitli olması başlıca sebeplerdendir.

Bebek bezi seçimleri de pişik oluşumunda önemlidir. Kullanılan maddeler ve rahatlık faktörlerinin yanı sıra; bebeğin yaşına ve kilosuna uygun seçim yapılamaması, daha küçük ya da daha büyük ebatta bebek bezi seçimi bu hususta bebeğin cildinin tahriş olmasına ve pişik oluşumuna sebebiyet verir.

Pişik Neden Olur

Pişik Oluşumunu Engellemenin Yolları

Pişik oluşumunu engellemek, anne çocuk arasındaki iletişim ve geçirilen zamanda sebeplerin bilinmesi ile mümkün olur. Eğer bebek bezi kullanımı ile ilgili bir pişik oluşumu varsa, daha sık değiştirmek; en azından iyileşme görülene kadar her değişimde bol su ile yıkamak, gerekli durumlarda bebek bezi marka veya ebatını değiştirmekle mümkün olur. Uzun süre idrarla veya dışkıyla temas eden bebek cildinin, aşırı hassas olduğu unutulmamalıdır.

Her pişik oluşumunda uygun kremlerle tedavi desteklenir. Bu kullanımlarda bebeğin cildinin ıslak kalmamasına özen gösterilmelidir. Kremler, doktor tavsiyesi ile bebeğin cildine uygun olarak seçilmelidir.

Bebeklerin sık sık yıkanması, ciltlerinin temiz ve kuru olması pişik oluşmaması için önemli bir faktördür. Onların ciltlerine uygun şampuanlar, sabunlar mevcut olsa dahi; anneler bebeklerinin cilt yapılarını ve alerjik reaksiyonlarını tanımalı, gerekiyorsa sadece su kullanılarak bebeğin temizliği sağlanmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL