Fetvahane

Peygamber efendimizin Güzel Ahlakı

Peygamber efendimizin Güzel Ahlakı

“Şüphesiz sen büyük bir ahlak üzeresin.” (Kalem suresi 4. Ayet)

“Ey inananlar and olsun ki; içinizden size sıkıntıya uğramanız kendisine ağır gelen, size düşkün, insanlara şefkatli, ve merhametli bir peygamber gelmiştir.” (Tevbe Suresi 128. Ayet)

“Onlara yumuşak davrandın. Şayet sen kaba ve katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılıp giderlerdi. Onları affet. Bağışlanmaları için dua et.” (Âli İmran 159. Ayet)

Peygamber efendimiz yaşlılara saygılı davranır, kendisinden yaşı küçük olanlara ve çocuklara şefkat gösterir asla kimseyi yermezdi. Tembelliği ve boşuna vakit harcamayı hiç sevmezdi. Sade bir hayat yaşamış ve malını yoksullarla paylaşırdı. Kimseden asla intikam almaz, daima bağışlayıcıydı. Kendisine kötülük eden kimselere hep iyilikle cevap verirdi. İyilik yapan kimseleri ise her zaman iyilikleri ile hatırlar ve anardı. Cömertti.

Din ayırt etmeden Müslüman olanlara da, olmayanlara da eşit davranırdı. Hiç kimsenin noksan ve kusurlarını yüzüne vurmazdı. Başkalarının sözlerini kesmez, sonuna kadar onları gülümseyerek ve gözlerinin içine bakarak dinlerdi. Kadınlara nezaketle yaklaşır hatta ev işlerinde ise kadınlara yardım ederdi. Hoş sohbet, tatlı sözlü ve oldukça nazikti. Bedenini daima temiz tutar ve giydiği kıyafetlerin de temizliğine çok dikkat ederdi. Misafir ağırlamayı ve misafire hizmet etmeyi çok severdi.

Kalbi insan ve yaratılan her şeyin sevgisi ile dopdoluydu. Çocukları kucağına alır onları şefkatle okşardı. Hastaların iyileşmeleri için dua eder, bizzat ziyaretlerinde bulunmaya gayret gösterirdi. Kimseyi azarlamaz, kötü söz söylemez ve kırmazdı. Kendi işlerini kendisi görmekten hoşnutluk duyardı. Mesela ayakkabısı eskidiği zaman kendisi tamir eder, elbiseleri söküldüğü zaman kendisi dikerek onarırdı.

Başkalarına yük olmak istemezdi. Bir topluluk ve meclise gittiği vakit ön saflara geçmek yerine boş bulduğu bir yere oturur ve ortama ayak uydururdu. Fakir ve zengin hiç kimseye farklı davranmaz, ayırt etmezdi. Kimseye küsmez, küskünleri de bizzat barıştırırdı. Karşılaştığı insanlara selam verir hatır sorardı. Efendimizin güzel ahlakından bunlar sadece bir bölüm örnek.

Efendimiz (s.a.v)’in yaşam tarzı Hz. Âişe annemize sorulduğu zaman; “Siz Kur’an okumuyor musunuz? Onun ahlakı Kur’andan ibaret idi.” demiştir. (Müslim 1/154)

Bizlerde inşallah Efendimizin örnek ahlakını hayatımıza nakşedip kardeşlik hukukunda yaşayanlardan ve Rahman’ın rızasını kazananlardan oluruz. Peygamber Efendimiz daima iyilikten, güzellikten ve doğruluktan yana olmuş kötü olan her şeyden kendisini ve ümmetini sakınmaya çalışmıştır. Ve unutmayalım ki Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Allahü Teala’ya şöyle niyaz ediyor ve istiyordu ki; ” Allah’ım beni ahlakın en güzeline yönelt. Kötü ahlaktan uzaklaştır.” (Müslim Sahih 1/535) Efendimiz (s.a.v) kişiliği, örnek tavırları ve insan sevgisi, insana verdiği kıymet ile sabrı ve hoşgörüsü ile en güzel örnektir.

Allahümme Salli Âlâ Seyyidina Muhammedin ve Âlâ Âli Seyyidina Muhammed

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL