Fetvahane

Peçe Takmak

Bismillahirrahmânirrahîm

Peçe ile Örtünmek

İnsan neslinin yaşadığı en parlak dönem olan asr-ı saadet dönemin de dahi hanımların  kullandıkları bir örtünme aracı olan peçe günümüz şartları göz önüne alındığında, farz olmayan ancak farzmış gibi amel edilmesi gereken bir koruma ve korunma giyisisi diyebiliriz.

Koruma aracıdır çünkü bir bir erkeğin bir kadın ile bir an anlık göz teması, erkeğin fikriyatın da ve hissiyatın da gevşekliğe sebeb olur. Allâhû teâla kullarına; sakınmalarını ve gevşeklik göstermemelerini öğütler.

Fikriyattaki gevşeklik hissiyatta felakete sebebiyet olur. Hissiyatı gevşek olanın amelini zayi edecek çok hâli olur.  Bir bakışla birşey olmayacak olsaydı ilmin kalesi Hz. Aliye olmaz dı. (radiyallahu anh)  Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimiz Hz. Aliye ilk bakışın kaza ikinci bakışın günah olduğunu öğütlememiş mi idi!

peçe

Göz ile gelen temas neticesinde görülenin zihne kazınması durumu oluşur. İnsan beyni gördüğü herşey için, bilim insanlarının nöron olarak isimlendirdiği, hafıza kaydı oluşturur. Bir örnek ile anlatacak olursak, beyniniz bilgisayar, gördüğünüz, işittiğiniz temas ettiğiniz herşey  oluşturduğunuz klasörlerdir dosyalardır. Bu klasörler insanoğlunun hissi ve fikri düşüncelerini teşkil etmektedir.

Bunun anlamı şudur; Bugün bir bayan ile göz teması yaşayan erkek yarın birbaşka oburgün birbaşka kadın ile göz göz geldi diyelim. Bu göz temaslarının isteyerek değil, başı önde yürüyen bir erkeğin ne tarafa gideceğine bakmak için başını kaldırmasıyla oluşan anlık göz temasları olduğunu varsayalım.

Örtünme Adabı

Bir, iki, üç, dört göz teması derken başı önünde yürüyen imanlı çocuk, beyninde oluşan nöronların karşı cinse yönelik mantık oluşumunu sağlaması sebebi ile anlık bir gaflet ile zina gibi büyük bir günahı işlemek ile işlememek arasın da kalmış olunduğunu gözlemleriz.

Daha net bir ifade ile çantanıza ne koyarsanız, aklınız çantanızdaki ler ile yapacaklarınız da kalır.

”Bir kadının taktığı peçenin koruma aracı olması karşı cinsi kendisinden etkilenmesini önlemek içindir.
Korunma aracı olması ise aynı fikri ve hissi duyguların kendisinde oluşmasının önüne geçmek içindir.”

Sakınanlardan olmak Allâh’ın azze ve celle emridir. Kuran-ı Kerimde 196 Ayet sakınanlardan olmamızı öğütler.

Asr-ı Saadet döneminde dahi kullanılmış olan peçe, günümüz de takvadan ihlastan uzak insanların çoğunlukta olduğu gerçeği ile yüzleşildiğin de farz olmayan ancak farzmış gibi amel edilmesi gereken peçe ile günahtan koruma ve korunma gerekliliği sağlanmalıdır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL