Fetvahane

Organ Nakli Caiz Mi?

Organ Nakli Caiz Mi?

 Organ nakli caiz değildir. Zaruri hallerde caiz görüldüğü fakat her halükarda caiz olmadığı bilinmelidir. Neden değildir çünkü tıb bu hususta yeteri olgunluğa ulaşmış değildir. Beyin ölümü gerçekleşti denilen kişi dahi yirmi yıl sonra sağlığına kavuşabilmektedir.
İnsan nasıl bir varlıktır?  Allâh’ın azze ve celle yarattığı mahlukatı içinde, ayrı bir yeri ayrı bir değeri olan mümtaz bir varlıktır. Mümtaz olmasının sebebi Aklı olması Mantık yürütebilmesidir. Fakat aynı zamanda Şefkat yüklü yüreğinde sevgiyi neşeyi hissedebildiği gibi acıyı da hissedebilen bir varlıktır.
Bu hissiyat kimi insanda örneğin bir Annede öyle revaç yapar ki bir anne sağlığı yerinde olmayan evladına canını dahi verir  evladım sıhhat bulsun isteği ile.

Netice itibari ile insan böyle bir varlık Fakat! İnsan, insan neslini yaratan sonsuz kudret sahibi bir yaratıcının olduğunu bilen idrak edebilen bir varlık aynı zamanda.

Allâh azze ve celle nazarında bizim kıymetimiz nerede başar nerede biter dediğimiz zaman Hz. Kur’ân ve Hz.Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimize tabi olmakla başlar Hz. Kur’ân ve Hz.Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimize tabi olmaktan uzaklaştığımız an biter olduğunu görüyoruz.

Kur’an ve Hz. Peygamberin (sallallahu aleyhi vesellem) birbirin den ayrı değerlendirilmesi mümkün değildir. Vucüdumuzu vucüd yapan etimizin ve kemiğimizin birbirin den ayrı olduğunu varsaydığımız zaman yürüme işlevini gerçekleştirmemiz mümkün mü?. Elhamdülillah müslümanız diyorsak yürüyeceğimiz yol belli ve o yolda neyle nasıl yürüyeceğimiz de belli. O vakit Organ nakli dediğimiz zaman ne yapacağız? Kur’ân-ı Hâkim’i beyan eden Râsülullah’ın hissiyatına yaklaşımına yani durduğu noktaya bakacağız.

 

Hocam bu noktadan kasıt nedir diyebiliriz. Değerli kardeşim Kur’an-ı Hakimde bir ayet başka bir ayetin tefsiridir fakat Rasülullah olmadan kesihtir yani Allâhû teâla diyorki manayı yaşamınız’a aksettirebilmeniz için gidin sizin gibi etten kemikten yarattığım kulum ve Rasülüm Muhammed’e bakın. Örneğin ölü hayvan yemek haramdır lakin balıkta sudan çıkınca ölüdür fakat yenmesi helaldir! veyahut ters ilişki haramdır Allâh azze ve celle Allâh’ın emrettiği yerden kadınlarınıza yaklaşın der fakat Allâh’ın emrettiği yer neresidir?  dediğimiz de cevabı  Hz. Muhammed efendimizin üreme uzvudur demesinden idrak ederiz (sallallahu aleyhi vesellem).

Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem efendimiz Hayat ve Sağlığın insanoğluna, Allahâü teâlanın en büyük nimeti ve Emanet’i olduğunu beyan ediyor. Bu durum da Organ naklinin kadavradan veyahut yaşayan bir kisiden alınan sağlıklı organın hastaya nakledilmesi durumu olması karşısında biz bedenimiz üzerinde nekadar insiyatif sahibiyiz demek durumundayız.

organ nakli

Bedenimizi zinaya bulaştırdığımız zaman nasıl ki Allâh’ın emrine aykırı davranmış oluyorsak, Bedenimiz’e zarar verdiğimiz zamanda Allâh’ın emrine aykırı davranmış oluyoruz.

Rasülullah aleyhisselatu vesselam efendimiz’e sahabi soruyor Hastalıkta sağlıkta Rabbimizden geldiğine göre hastalık esnasında tedavi olmalımıyız? Râsülullah efendimiz hayır bilakis tedavi Allâh’ın azze ve celle takdiridir, Gerektiği gibi tedavi olunuz buyuruyor. Ve diyorki Cenâb-ı Hâkın yaşlılık dışında devasını yaratmadığı hastalık yoktur.

Dikkat ediniz! Tıb ilmi beyin ölümü gerçekleştiğinde kişinin ölmüş olduğunu öngörüyor fakat İslam bunu kabül etmez neden etmez çünkü Beyin ölümü gerçekleşti denilen bir insan , 20 yıl sonra hayata dönebiliyor.

beyin ölümünde kesinlik olmazsa olmaz

Demek ki akli ilim olan tıb bu hususta  olasılıklar ile karar veriyor. Akli ilimde olgunluğa erişmemiş olan bu hususun Nakli ilimde caiz hükmü yoktur. Organ naklinin caiz olabilmesi için tıbbın kesinlik arz eden bilgi koyması gerekir ortaya. Domuz eti yemek haramdır lakin son çare açlıktan ölmeyecek kadar yemek helaldir.(1)
Organ nakli hususunda da her aşamanın değerlendirilmesi neticesinde helal ve haram hükmü verilebilir.

Muasır ulema gerekli tesbitleri yapmış durumdadır fakat tıb ilmi  kendisi ile çelişkili konumda olduğundan dolayı organ nakli her halükarda yapılamaz.

Yaşayan biri sağlığını ve geçimini etkileyecek Çevresindekiler’e en yakınları olan ailesine dahi külfet getirecek bir karar alarak organ bağışlayamaz.
İnsanın Şefkat yüklü yüreğinde sevgiyi neşeyi hissedebildiği gibi acıyı da hissedebilen bir varlık olması durumu bir takım gereklilikleri de beraberinde getirmekte.

 Bu hissiyatla bir anne evladına iki böbreğinden birini vermek isteyebilir fakat kendi sağlığından olacak ise bu dinen caiz değil haramdır. Kalan bir böbrek vucüdun gereksimini karşılamaya yeterli ise anne çocuğuna diğer böbreğini verebilme iltimali vardır. Hasta için son çare böbrek nakli olduğu kesinlik kazanmış durumlarda. Eğer hasta kişi için organ naklin den önce ki tüm tedavi yöntemleri denenmiş ve olumlu sonuca ulaşılamamış ise son çare organ nakline başvurulabilir.

Bir anne, kalbini kalp yetmezliğinden vefat etme olasılığı olan evladına veremez çünkü kalbinden feragat etmesi  kişinin kendini öldürmesidir. Allâh azze ve celle Bakara 195. Ayette kendinizi öldürmeyin buyurur.

Bir insana en çok bağlı insan Anne olduğu için anne örneklerini vermiş olduk. Buradan şunu izah etmek istedik. En yakınınız dahi olsa organ bağışlamak iki dudak arasın dan çıkacak bir söz’e bağlı değildir. Her organ da bağışlanabilir değildir. Bağışlayan kişi yaşamını ikame ettirebilmelidir. Oran nakledilecek kişi organ nakli öncesi tedavi yöntemlerine başvurmuş olmalıdır.

Son çare şifa Organ bağışında ise organ bağışın da esas üzerinde durulması gereken husus Ölümün gerçekleşmesi sonrasıdır. Eğer kişi yaşamsal fonksiyonlarını yitirmiş ve  ölüm kesinlik arz ediyor ise  o vakit üreme organları dışında ki sağlıklı organlar hastaya nakledilebilir Fakat beyin ölmü gerçekleşti mi gerçekleşmedi mi olasılıkları üzerine organ nakli caiz olmaz. Sebebini 20 yıl makinaya bağlı kimselerin yeniden hayata dönebilmeleri olarak izah etmiş idik.

Üreme organların bağışlanması muasır ulemamızca da caiz görülmez çünkü netice itibari ile kişi hayatta iken fizyolojik olarak biçimlenmiş üreme yapısı o kişinin neslinden bir başka kişi ile nakil yapılan kişi arasında bir hukukun söz konusu olmayacağı garantisini vermez. Nesillerde bozulma cereyan edebilir.

Hiçbir durum da organ bağışı maddiyat içeremez.  Maddiyat için yapılan organ nakli Kur’an-ı Hâkim’in bütününü red etmeye eşdeğer cehennem ehli ameli olan bir vebaldir.

Gögüs kafesi kol ve bacak bölgelerinde, by pass yapılacak kişinin tedavisi için yedek olarak kullanılabilecek, hastalığın tedavisinde kullanıldığı takdirde vucuda zaafiyet getirmeyecek damarları Allâh azze ve celle var etmiştir. Bu Râbbimizin ilmidir lütfudur. Organ nakline de bir nebze bu yönüyle bakabiliriz fakat biri için yapıcı olanın diğeri için yıkıcı olmaması esası ve domuz eti yemek haramdır lakin son çare açlıktan ölmeyecek kadar yemek helaldir hükmünde olduğu gibi son çare olarak düşünülmesi önemlidir.

Sağlığında vasiyette bulunmak öldükten sonra organlarımı bağışladım demek te doğru değildir. Böyle bir söylemin böyle bir vasiyetin nelere sebebiyet verebileceği kestirilemez olduğun dan bu tür yaklaşımlar dan uzak durmak gerekir.

Organ nakli caiz mi suali üzerine yazılan bu makale, Ehl-i Sünnet Muasır ulemanın araştırmaları neticesin de derlenmiştir. Kritik hususlar belirtilmiş olup sakınılması gereken durumlar izah edilmiştir. Organ nakli son çare olarak düşünülmelidir. Organ nakledilecek kişi her halükar da organ nakli dışında ki tedavi yöntemlerini denemiş olmalıdır.

Selâm ve Duâ ile

Dipnot (el-Bakara, 173-195; el-Maide, 3; el-En’am, 119)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL