Önemli Buluşlara İmza Atan Kafirlerin Ameli

Önemli Buluşlara İmza Atan Kafirlerin Ameli

Soru: İnsanlık için önemli buluşlara imza atan fakat gayr-i Müslim olarak ölen kişiler azab görecek mi?
Cevap: Gayr-i müslim olarak ölen kişilerin cehenneme girecegi hususunda ittifak eden ulema, içlerinde insanlık adına faydalı işler yapanların cehennemde görecegi azabın hafifletilip-hafifletilmemesi noktasında ise ihtilaf etmişlerdir. Birinci görüşe göre, yaptıkları iyi işler sebebiyle bazı kafirlerin azabı hafifletilecektir.  Zira cehennem ehlinin görecegi azabın derecesi, onları cehenneme sokan amellerinin farkııııgına göre olacaktır. Nitekim Allah Teala şöyle buyurmaktadır: “Herkesin amellerine göre dereceleri vardır.”1 İkinci görüşe göre ise, kafir olarak ölen kişinin azabı hafiflemez.

Yaptıgı iyiliklerden de istifade edemez. Nitekim Allah Teala şöyle buyurmaktadır: “Onların yaptıkları bütün amellere yöneldik ve onları dagılmış zerreciklere çevirdik.”2  Müfessirler bu ayeti tefsir ederken, “kafider amellerini Allah Teala’ için yapmadıklarından onların tamamı geçersizdir.”3  ;”küfürleri sebebiyle bütün amelleri iptalolmuştur.” demektedir. Başka bir ayette ise şöyle buyrulmaktadır: “İnkar edenlere gelince; onların amelleri ıssız bir çöldeki serap gibidir. Susamış kimse onu su sanır. Yanına geldiginde hiçbir şey bulamaz.”4 Tıpkı serap gören kişi gibi kafir de kıyamet günü yaptıgı amellerden hiçbir şey elde edemez. Sonuç olarak şöyle söylenebilir: Yaşadıkları toplumlarda fakirlere yardımda bulunan, okul, yetimhane ya da darulaceze gibi hayır müessseleri inşa eden insanların niyetlerine göre mükafatları takdir edilir. Eger kişi hayrı, Allah Teala’nın rızasını kazanmak için yaparsa mutlaka karşılıgını görür.

Böyle bir amelde, yalan ve riya gibi vasıflar olmadıgı gibi tam bir dogruluk ve samirniyet vardır. Bunun için mükafat görür.  Zira Cenab-ı Hakk kimsenin hayrını zayi etmeyecegi gibi karşılıgını da verecegini bildirmektedir: “Hayır olarak ne harcarsanız -hiç hakkınız yenmeden- karşılıgı size tastamam verilecektir.”Kafider Allah Teala’nın rızasını kazanmak gibi bir gayeye sahip olmadıklarından amellerinin karşılıklarını göremezler. Kafirler yaptıkları iyiliklerden dolayı bir ecir alamazlar fakat ilahi adaletin bir tecellisi olarak azablarının bir kısmı kendilerinden hafifletilebilir. Kul hakkına tecavüz edenlerle aynı derecede bir azab görmezler.
Fakat mutlak olarak azabtan da kurtulamazlar.
Nitekim Cenab-ı Hakk şöyle buyurmaktadır: “Sonra her milletten, çok merhametli olan Allah’a daha çok asi olanlar hangileri ise onları çekip çıkaracagız.
Sonra oraya girmeye en layık olanları muhakkak ki en iyi biz biliriz.”6

Dipnotlar:

l-En’am(6): 132.
2-Furkan(25): 23.
3-et-Taberı, Cami’u’lBeyan, IX, 380.
4-NCır(24): 39.
5-Bakara(2): 272.
6-Meryem(19): 6970.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL