Ohm Ne Demek?

Ohm Ne Demek?

Elektrik devresinde temel olarak 3 temel kavramdan bahsedilir. Bunlar akım, gerilim ve dirençtir. Bu 3 temel kavramın arasında bir bağlantı olduğunu söyleyen Alman fizikçi George Simon Ohm 1827 yılında kendi adını taşıyan Ohm kanununu bulmuştur. Elektriğin temel kanunlarından biri olan Ohm kanunu günümüzde her elektrikçinin bilmesi zorunlu olarak kabul edilmektedir.

Elektrik Devresinin Temel Kavramları

Ohm kanununa geçmeden önce elektrik devresindeki temel kavramlardan bahsetmek gerekir. Elektrik evresinde temel kavramlar ;

-Gerilim, iki nokta arasındaki (Genelde faz ve nötr kabul edilir) potansiyel fark olarak tanımlanabilir. Birimi V (Volt).
-Akım, elektriksel yük taşıyan parçacıkların hareketi olarak tanımlanabilir. Bu genelde elektrik devrelerinde elektronların hareketi olarak kabul edilir. Birimi A (Amper).
-Direnç, elektrik akımına yani elektron hareketine karşı gösterilen zorluktur.

Ohm kanununu

Ohm Kanunu
Bu üç temel kavramın arasında bir bağlantı olduğunu söyleyen George Simon Ohm 1827 yılında Ohm kanununu ortaya atmıştır. Ohm kanununa göre devrenin akım şiddeti direnç ile ters orantılıdır. Bu kanuna göre akım şiddetine I , direnç değerine R ve son olarak Gerilime U dendiğinde; I=U/R olur .Bu kanuna Ohm kanunu denir.

OHM Nedir?

Evimizde kullandığımız hemen hemen tüm elektronik cihazın kendisine ait direnç değeri yani ohm değeri vardır. Bu değer gerekli hesaplamalar yapılarak belirlenir. Örnek vermek gerekirse kullanılan elektrikli ısıtıcılar da direncin farklı formu olan rezistanslar üzerinden elektrik enerjisi geçirilerek ısınma sağlanır. Burada elektrikli ısıtıcının kalitesini gücü belirlemektedir. Direnç (Birimi Ohm) de bu güce doğrudan etkileyen bir faktördür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL