Fetvahane

Namazın üç vakit kılındığı durumlar

Namaz beş vakitmidir üç vakitmidir

Suâl; İsmim Abdülkadir. Özel sektörde iş adamıyım. Biz müslümanlar günde beş vakit Allah’a namaz kılarız. Bunuda Miraç olayıyla beş vakit kısmı açıklanır. Ama bazı insanlar günde üç vakit kılıyorlar. Bunu yapabilmeleri için delilleri varmı.

Cevâp; Selamun Aleyküm. Kur’an-ı Kerim de günde beş vakit namaz farz kılınmıştır. Bazı istisnai zaruri durumlarda ise üç vakit kılınmasına müsade edilmiştir. Günde beş vakit namaz kılınmasını farz kılan ayetler İsra 78, Taha 130, Rûm 17-18. ve Hûd 114,  Ayetleridir.

Allâh azze ve celle bazı vakitler için müsade vermiştir. Nisa suresi 101. Ayette olduğu gibi yolculuk namazını kısaltabilirsiniz. Zaruri hallerde öğle, ikindi ve yatsı namazlarının farzının iki rekate indirilmesine de yüce Râbbimiz müsade vermiştir. Yolculuk esnasında zorluk olmaması için öğle ve ikindi namazlarını da birleştirebilirsiniz.

Akşam ve Yatsı namazlarını da zaruri hallerde birleştirebilirsiniz böylece günde üç vakit olacaktır namaz. Birisi seyahat esnasında  Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem efendimizin sünneti gereği günü üç vakit namaz kılarak tamamlayabilir fakat bu durum seyahat gibi zorunlu haller için geçerlidir ve Ayetler ile sabit  namazın günde beş vakit kılınacak olması gerçeğini değiştirmez.

İmam Buhari den nakledilen bir Hadis-i Şerifte; Çok yağışlı bir günde insanlar Akşam namazından sonra tekrar yatsı namazını kılmak için gelemiyorlardı mescide. Bu sebeble Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem efendimiz bu zaruri hal sebebi ile namazları birleştirdi.

Bazı insanların iş’e gidecekleri için veya alışverişe gidecekleri için namazları birleştiriyor olmaları gibi durumlar için dinimizde hiçbir müsade verilmemiştir. Doğal afet, seyahat gibi zaruri haller dışında fertler namaz vakitlerini birleştirme yoluna gidemezler.

Güneşin zevalinden (öğle vaktinde Batı’ya kaymasından) gecenin karanlığına kadar (belli vakitlerde) namazı kıl. Bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir. İsrâ Suresi 78. Ayet

”O halde, onların söylediklerine sabret ve güneşin doğuşundan ve batışından önce Rabbini hamd ile tespih et. Gece vakitlerinde ve gündüzün uçlarında da tespih et ki hoşnut olasın”. Tâhâ Suresi 130. Ayet

”Öyle ise akşama girdiğinizde, sabaha kavuştuğunuzda, Allah’ı tespih edin. Göklerde ve yerde hamd O’na mahsustur. Gündüzün sonunda ve öğle vaktine girdiğinizde Allah’ı tespih edin” Rûm Suresi 17 ve 18. Ayetler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL