Fetvahane

Muhammed Hamidullah’ın İslam Peygamberi isimli eserini okumak sakıncalımı

Gelen Suâl

Muhammed Hamidullah’ın İslam Peygamberi isimli eserini okumak sakıncalımı

Cevap

BU KİTAP ZİNHAR MÜSLÜMAN GENÇLERİN ELİNE VERİLMEMELİYDİ

Evet verilmemeliydi, çünkü bu kitapta öyle tehlikeli ifadeler var ki, bir Müslüman o kitapta okuduklarını olduğu gibi kabul etse, imanı tehlikeye girer.
Bahsettiğimiz kitap Muhammed Hamidullah’ın İslam Peygamberi isimli eseri.
Kitapta, Peygamberimiz’in gençliğinde Umman’a yolculuk yaptığını yazmış olması diğeri de, kendi kafasına göre Habeşistan’a gitmiş olacağına ihtimal vermesi idi. 
Halbuki, Peygamberimiz’in Umman’a gittiğini bildiren güvenilir bir haber olmadığı gibi, Habeşistana seyahat buyurduğunu da, peygamberliğine inanmayanlardan başka kimse söylemiş değildir.
Ondört veyâ onyedi yaşında iken, Yemene giden amcası Zübeyr, ticâretinin bereketli olması için, Resûlullahı da beraberinde götürmüştür. 

Şimdi konuya madde madde devam edelim ki, Müslüman gençlere nasıl tehlikeli bir kitap okutturulduğu bilinsin. 
Hamidullah, Peygamberimiz’i 25 yaşında bir seyahata çıkarıp bunu da tarihçilere mal ederek şöyle diyor:
“Tarihçiler bu seyahatte son menzil olarak Kudüs’ün ötesinde Busra’dan bahsediyorlar. Hz. Muhammed sallallâhü aleyhi ve sellem böylelikle Mirac şehri Kudüs’ü ve Lut Gölü’nü görebildi .” (S: 53)
Busrâ, Şâm’ın 90 kilometre güney doğusunda, Kudüs’ün de 130 km. kuzey doğusundadır. Yani Küdüs’ten uzaktadır. O günün şartlarında ise çok çok uzaktır

Hamidullah’ın buna yazmaktaki gayesini anlatalım:

Herkes bilir ve inanır ki, İsra suresinin birinci ayetinde bildirildiği gibi, “Peygamberimiz gecenin küçük bir parçasında yani bir anda Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmüştür.”
Halbuki Hamidullah, kitabının İsra ve Mirac bahsinde “Mescid-i Aksa demek en uzak mescid demektir. En uzak mescid de Kudüs’teki Mescid-i Aksa değil gökteki mesciddir” diyerek Peygamberimiz’in Kudüs’e gitmediğini iddia etmekte yani Kudüs’ün miraç şehri olduğunu reddetmekteydi.
Yukarıdaki cümlelerinde ise bu söylediğini unutmuş ve “Hz. Muhammed sallallâhü aleyhi ve sellem böylelikle Mirac şehri Kudüs’ü ve Lut Gölü’nü görebildi” diyor. Halbuki kitabının bir yerinde, gittiği yer Kudüs değildi diyordu.
Böylece kendi yazdıklarına ters düşüyor.

Ali Eren Hoca

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL