Fetvahane

Lifli Gıdalar

Lifli Gıdalar

Lifli gıdalar esas olarak sindirim sistemini sağlıklı tutmak için gereklidir. Aynı zamanda, glukoz ve kolesterol düzeylerini dengelemek gibi diğer süreçlere de katkıda bulunur. Yüksek lif diyetleri olan ülkelerde bağırsak kanseri, diyabet ve koroner kalp hastalığı gibi hastalıklar batı ülkelerinden çok daha azdır. Örnek vermek gerekirse Avustralya’da yeterince lif tüketilmiyor. Ortalama olarak, çoğu Avustralyalı günde 20-25 gram lif tüketir. Kalp vakfı yetişkinlerin günde yaklaşık 25-30 gram tüketmeleri gerektiği önermektedir.
Dört ile sekiz yaşları arasındaki çocuklar her gün 18 gram lif tüketmelidir. 9-13 yaşları arasındaki çocuklar ve 14-18 yaş arasındaki gençlerin sırasıyla günde 20 gram ve 22 gram lif alımına ihtiyacı vardır.

Farklı popülasyonlarda lif alımları uluslararası olarak günde 20 gramdan günde 80 grama kadar değişir. Life katkıda bulunan gıdaların türleri de besin ve coğrafi anlayışa göre değişir.

Lifli Gıdalar

Lifli Besinlerin Faydaları;

Kabızlık, irritabl bağırsak sendromu, divertikülit, kalp hastalığı ve bazı kanser türlerine iyi geldiği bilinmektedir. Lif, yaşlı insanlar için daha da önemlidir. Sindirim sistemi yaşla birlikte yavaşlar, bu nedenle yüksek lifli besinler tüketmek daha da önemlidir.

Hangi Besinlerde Lif Oranı Daha Fazladır?

Yulaflı kepekler, çiğ balık, buğdaylı kepekler, mısır kepeği, çavdar pirinci, tam tahıllı gevrek, lima fasulyesi, adzuki fasulye, geniş fasulye, siyah fasulye, garbanzo fasulyesi, pişirilmiş mercimek, kızılcık fasulye, fasulye çorbası, beyaz fasulye, fransız fasulyesi, mung fasulyesi, soğan, fasulye, pinto fasulye, ahududu, yaban mersini, frenk üzümü (kırmızı ve beyaz), çilek, kara biber, bade, antep fıstığı, kaju fıstığı, yer fıstığı, ceviz, brezilya fındığı, pinon fıstığı, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, susam taneleri, keten tohumu, buğday, yabani pirinç, buğday unu, esmer pirinç, pişmiş bulgur, ekmek (kepekli), spagetti, karnabahar, kohlrabi, savoy lahana, pişmiş brokoli, brüksel lahanası, kırmızı lahana, muz, armut, portakal, elma, kuru erik, kuru üzüm, kurutulmuş şeftali, kurutulmuş incir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL