Fetvahane

Kuru Kızılcık Nedir?

Kuru Kızılcık Nedir?
Çoğunlukla insanlar tarafından kış aylarında tüketilen bir meyve türüdür. Kızılcıkların hasat zamanı temmuz ayıdır ve uygun koşullarda kurutularak kış aylarında yenmeye hazır hale getirilir. Çünkü insanlar kızılcık tüketimini en çok soğuk kış aylarında yaparlar.

Bunun sebebi ise, kuru kızılcığın içerisindeki vitaminlere kış aylarında ihtiyaç duyulmasından kaynaklanır. Kuru kızılcığın içerisinde bol miktarda C vitamini vardır.
Bu sayede gelişim çağında olan çocukların bağışıklık sisteminde etkin bir rol oynar. Ayrıca kuru kızılcık, birçok enfeksiyon hastalıklarından da korunmayı sağlar.

Kuru kızılcık, dünya çapında her ülkede kullanılan bir gıdadır. Birçok insan kuru kızılcığı çay olarak tüketir. İçerisinde bulunan C vitamini kadar E vitamini de sağlık için oldukça katkı sağlar. Bu sayede insan vücudunun değişik radikallere karşı korunumunu sağlar. İltihap oluşumunu engelleyici etkisi vardır.

Kuru Kızılcık Faydaları Nelerdir
Kuru kızılcık içerisinde bulunan aşırı yüklü lif miktarı, birçok hastalık için fayda sağlar. Kroner kalp rahatsızlıkları, çeşitli felç hali, hipertansiyon, diyabet ve bunun gibi birçok hastalığın yok olması için faydalı olmaktadır. Kuru kızılcık özellikle idrar yolu enfeksiyonları için önemli bir doğal ilaç kaynağıdır. Bu nedenle gün içerisinde çay olarak sıklıkla tüketilmesi insan sağlığı için etkili bir kaynaktır.

Antitümör Kaynaklı Kuru Kızılcık
Kuru kızılcık, antitümör etkisi yaratan nadir bulunan meyve türlerinden birisidir. Kuru kızılcığın böyle bir etkisi olmasında içerisinde olan, polifenolik olarak adlandırılan bileşiğe sahiptir. Dünya çapında yapılan birçok araştırmalar sonuncusunda göğüs, kolon ve prostat gibi kanser sorunlarının yok olmasında etkin bir role sahip olduğu tespit edilmiştir. Kızılcık suyu aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını engelleyen gerekli tüm enzimleri içerisinde barındırır. Çünkü içerisin de salisilik asit türünden enzim bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL