Kronik Hıçkırık Nedir?

Kronik Hıçkırık Nedir?

Sıklıkla bir spazm olarak bilinen diyafram istemsiz olarak kasılıyorsa hıçkırık olur. Diyafram, nefes almanıza yardımcı olan bir kastır. Göğsünüz ve karnınız arasında bulunur. İstemsiz daralma sonrasında, ses telleriniz hızla kapanacaktır. Bu, hıçkırıklarla gelen sese neden olur.

Hıçkırıklar genellikle birkaç dakika veya saatte sürer ve tıbbi bir endişe değildir. Bununla birlikte, hıçkırıklarınız iki günden fazla sürerse, kronik ya da ısrarlı olarak kabul edilirler.

Kronik hıçkırık bazı insanlarda yıllarca sürebilir ve genellikle tıbbi bir sorun işaretidir. Ayrıca sağlık sorunlarına kendileri de sebep olabilirler. Çoğu gece uyanık kalıp yorgunluk yaşayabilirsiniz. Kronik hıçkırıklar, iştahınızı veya yeme isteğinizi etkileyebileceğinden ağır kilo kaybına da neden olabilir. Kronik hıçkırık çok seyrek olmakla birlikte, kadınlarda olduğundan daha sık görülmektedir.

Kronik Hıçkırıkların Tedavisi

Kronik veya kalıcı hıçkırıkların tedavi edilmesi, genellikle bir bardak su içmekten fazlasını gerektirir. Kronik hıçkırıklar sağlık sorunlarına neden olup daha büyük bir sağlık endişesinin işareti olabilir, tedavilerin çoğu tıbbi bir mesleğin yardımına ihtiyaç duyar. Genellikle sorunu kendi başınıza tedavi edemez veya sorunu evde çözemezsiniz. Tedaviler, altta yatan nedene bağlıdır ve aşağıdaki nedenleri içerebilir:
Hıçkırıklara neden olan sağlık durumunun tedavisi
Baklofen, klorpromazin veya metoklopramid (Reglan) gibi doktor tarafından verilen ilaçları almak
Ameliyat olmak
Vagus sinirini, implante edilmiş bir cihaz vasıtasıyla elektrikle uyarmak
Frenik sinirin anestetik enjekte edilmesi
Akupunktur

Kronik Hıçkırıkların Sebepleri

Çukurluklara neden olduğuna inanılan birçok şey var, ancak kronik hıçkırıkların nedeni her zaman bilinmemektedir. Bunun nedeni de keşfetmek için uzun bir zaman alabilir. Olası nedenlerin bazıları şunlardır:
Genel anestezi
Bağırsak, böbrek veya karaciğer hastalıkları
Tümörler
Beyin lezyonları
Beyin sapı nöbetleri

İlgili Koşullar Nelerdir?
Kronik hıçkırıklarla ilgili koşullar, özerk sinir sistemini etkileyen tıbbi veya sağlık sorunlarını içerir. Vücudunuzun bilinçaltı eylemlerini kontrol eden, solunum gibi bir sistemdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL