Fetvahane

Kefir Caiz mi?

Kefir Caiz mi?

Selamun Aleyküm. Kefir içmek caiz denilemez. Kefir içmekte ölçü aşıldığı zaman vücuda ihtiyaç fazlası kalsiyum alınması, fermantasyona uğraması ve sarhoşluk emareleri oluşturma etkisin den dolayı mekruh ve haram vasıfları kazanabiliyor.

Vucudun günlük kalsiyum ihtiyacı 600 ila 800 miligram iken iki üç bardak kefir içerek vücudun günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamışsanız, kahvaltı da yediğiniz peynir size israf ve nefsi azgınlık olarak geri döner. İslam kıldan ince kılıçtan keskindir. Bu açıdan israf’a yani şükrün zıddına! düşmemek için yiyecek ve içecekler de ölçüyü kaçırmamak gerekir. Ölçü kaçırılırsa önce mekruh yani yani hoş görülmeyen ve hemen ardına haram gelir.

Kefir gibi Kombo çayı gibi kendine has mayası bulunan gıdaların bekleme süresi uzadıkça içlerinde ki alkol miktarı artış gösterdiğin den şifa gerektiren durumlarda taze içilmeleri caiz görülsede içinde vera barındıran bu husus caiz görülmemiştir.

Vera

Vera şüpheli işlerden kaçınmaktır ve Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimiz’e senden sonra biz yolumuzu nasıl bulacağız diyenlere verdiği cevap vera dan yani şüheli işler den kaçınmaktır.

Kefir, fermente süresi öngörülemediğin den şüpheli hal teşkil eder. Şüpheli halden kaçınmak peygamber efendimizin yaşamımızın her anın da ilk sıraya koyacağımız sünnetidir mirasıdır.

Kefir gibi Kombo çayı gibi kendine has mayası bulunan gıdaların bekleme süresi uzadıkça içlerinde ki alkol miktarı artış gösterir. Fermantasyona uğrayan gıdalar, öngörülemeyen durumlar meydana getirir.
Yüce Râbbimiz Sakınmayı emreder. Hz. Peygamber efendimize nasıl sakınacağımızı sorduklarında
Hz. Peygamber efendimiz Verâdan yani şüpheli işlerden
uzak durarak harama düşmekten korunacağımızı öğütler.
VERADAN SAKINAN HARAMA DÜŞMEZ

Hadis-i Şerif

Hz. Peygamber efendimizin (sallallahu aleyhi vesellem) Çoğu sarhoş eden şeyin azıda haramdır, İhtimar yani mayalanarak alkolleşen her içki yani alkolle özellik birlikteliği bulunan içecekler haramdır, Ahir zaman da içkinin adı değiştirilecek içki helal görülecek gibi hadis-i şeriflerine baktığımızda da kefir caiz diyemeyiz.
Kefir’in yararları ve zararları kıyaslandığın da büyük bir tutarsızlık söz konusu olmakta. Örneğin Kefirin faydaları sıralanırken ishale iyi gelir denmekte, Kefirin zararları sıralanırken ishale sebeb olabilir denmekte. Hamilelerin, Diyabet hastalarının, Çocukların, Mide ve bağırsak hassasiyeti olanların içmemesi tavsiye edilmekte.
Sonuç itibari ile Kefir’e neresinden bakarsak bakalım vera durumu görülmekte. Vera durumu müslümanın uzak durması gereken durumdur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL