Fetvahane

Kedi Köpek satışı caizmidir

Gelen Suâl

Kedi Köpek satışı caizmidir?

Selamun aleykum. Size bir acil sorum var. Evde kedim var ,o da dogurdu . Yavrularini belirli zaman sonra Doktor muayenesin den sonra satmayı düsünüyorum. Burada yani almanyada bir koruma bedeli denilen kendince belirledigin bir fiyata veriyorsun . (Koruma bedeli) para ile aldigin icin Hayvani terk etmeme dışarılar da bırakma ma gibi bir ücret). Fakat bazıları Hadis-i Şerif var bunun hakkında kedi ve köpek para ile alınmaz ve satılmaz diye diyor. Dogru mu bu.

Cevap

Kedi Köpek satışı konusuna evvela hayvan satışı olarak değil! Yüce Allâh azze ve celle tarafından yaratılmış yeryüzünde biz insanoğlu ile aynı hak ve hukuka sahip canlılar olarak bakmak ve suistimalleri tarafımızdan gerçekleşirse mahşer günü, hesabının bize sorulacağını bilmek gerekir.

Öncelikle özet ön bilgi olarak;

Rahmân Sûresi 10. âyette Yüce Allâh azze ve celle şöyle buyrulur:  Yeri de bütün mahlûkat için hazırlamıştır.

Ayetten de anlaşılacağı üzere yeryüzü sadece insanoğlunun hak ve hukukunun olduğu bir yer değildir. Her canlı yeryüzünde Hak ve Hukuk sahibidir.

Kuran-ı Kerim de 6 Surenin ismi Hayvan isimlerinden oluşmaktadır ki Râbbimiz kutsal kitabımız Hz. Kur’ân da zikretmiştir.  Bunlar Bakara sığır, inek, En’âm evcil hayvanlar, Nahl bal arısı, Neml karınca, Ankebût örümcek ve Fîl fil sûreleridir ve insan dışı canlıların biz insan nesli gibi bütünün bir parçası olduğu ve ALLÂH katında ki değerleri idrak edilmelidir. . Gâşiye Suresi 17’de Bakmazlar mı deveye, nasıl yaratılmış buyuran yüce Râbbimiz bir hayvandaki yaratılış sanatını da örnek göstermiştir.

Hz. Muhammed Musatafa sallallahu aleyhi vesellem efendimiz Ebû Davûd ve Tirmîzî’nin naklettiklerine göre, Hz. Peygamber (sas), köpeklerin öldürülmesine razı olmamış, onların da bir ümmet olduklarını vurgulamış,6 Araplarda âdet olan kuş, tavuk vb. hayvanların hedef olarak kullanılmasını da yasaklamıştır. Hattâ bu iş, atıcılığı öğrenmek için olsa da, buna izin vermemiştir.

Hz. Muhammed Musatafa sallallahu aleyhi vesellem efendimiz Hz. Aişe annemiz bir deveye binerken ona şefkat ve merhamet ile muamele etmesini tavsiye etmiş, Hayvanlardan Süt sağan kimselere ise hayvan memesini incitmeme ve çizmeme ve zarar vermeme husussunda uyarmakla birlikte hayvana zarar vermemek için tırnaklarınızı kesiniz buyurmuştur.

Hayvanların değeri dinimizdeki önemi noktasında birçok örnek ve nakil verebilir 4 meshep imamı ve islam alimlerinin görüşlerini ve iştişarelerinide burada paylaşabiliriz LAKİN zaman kaybından ziyade sorunuz birlikte açılımını yapmak daha mantıklı olacaktır.

  • DİYORSUNUZ Kİ ; Evde kedim var ,o da dogurdu ! Siz bu kediyi besleme kararı alırken niyetiniz ne idi ? Doğurursa satar kazanç elde ederim dediniz mi ? Eger doğumdan kazanç beklentisi ile hayvanı besledi barındırdı iseniz VEBALDESİNİZ !
  • DİYORSUNUZ Kİ Yavrularını belirli bir zaman sonra Doktor muayenesinden sonra satmayı düsünüyorum.Eger doğumdan kazanç beklentisi ile hayvanı besledi barındırdı iseniz VEBALDESİNİZ !
  • DİYORSUNUZ Kİ;  Burda yani almanyada bir koruma bedeli denilen kendince belirledigin bir fiyata veriyorsun . (Koruma bedeli) para ile aldigin icin Hayvani terk etmeme dışarlarda bırakma ma gibi bir ücret).

Alman devleti Hayvanın ve yavrularının mağduriyetini önlemek için takdire şayan bir uygulama yapıyor.  PEKİ YA SİZ  Bu kedileri bu niyetle besleyip üreme sonrası kazanç elde ederim mi dedinizde hayvanı beslediniz ? Bunun böyle olması sizin beklentileriniz arasındamı idi ? varmıydı bir kazanç beklentiniz ? Yoksa sadece hayvan sevginiz ilemi hareket edip beslediniz barındırdınız…?

  • DİYORSUNUZ Kİ ; Fakat bazıları Hadis-i Şerif var bunun hakkında kedi ve köpek para ile alınmaz ve Satılmaz diye dogru mu bu. EVET Kedi ve Köpek para ile alınıp satılmaz Hadis-i Şerifleri vardır ve sorunuza başlangıç olarak kısa bir özetle insan dışındaki canlıların Hak ve Hukukuna vurgu yapmış olmamızın sebebide budur.

Ulema, kedi ve köpek satışı konusunda  hadis-i şerifler üzerinde birçok itilaf yaşamış olmasına rağmen, kişinin keyfiyeti sonucu al sat olayını caiz görmemiştir ki zaten düşünecek olursanız Mahşer günü bize hesap soracak hayvan ümmetlerinin üzerimizde bir insan ile eş değer hakları olduğu gerçeği ile hareket etmeliyiz.

SORUNUZUN CEVABI SİZİN KENDİNİZE VERECEĞİNİZ CEVAPLARIN SAMİMİYETİNDE GİZLİDİR.

Siz bu canlıyı ileride ticari amaç güderek besledi iseniz vebaldesiniz, hayır yok böyle bir düşüncem yoktu kedileri sevdiğimden ve tüm ihtiyaçlarını giderebileceğimden sonrasında mağdur etmeyeceğim diyerekten kedinizi beslemeye karar vermiş ve bu kararı verirken doktorunuza ve komşularınıza danışmış iseniz, kişinin bilmeyerek yaptığı şey üzerine günah yoktur ki günah bilinçli yapılan işlerdedir lakin mesele günah değil günahtan sakınmaktır.

Siz iş bu noktaya gelmeden önce sakındınızmı hissiyatınız ne idi bilinçli bir durummu dur yoksa gerektiği kadar dini ve fenni araştırma yapmamanızmı yoksa keyfiyetinize yenik düşmeniz den mi dir. Bu ve bunun gibi birçok soru sorulabilir ki islam kıldan ince kılıçtan keskindir. Cevap bize değil sizdedir.

Selâm ve Duâ ile Allâh’a (celle celâlûhu) emanet olunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL