Fetvahane

Kaş Aldırmak Caiz mi?

Kaş Aldırmak Caiz mi?

 Kadınlar kaşlarını aldırbilirler mi ya da  vücudlarının farklı bölgelerinde tüyler varsa bunları çeşitli tıbbi müdahaleler ile yok edebilirler mi.
Allah Teâla, şeytanın insanlar üzerinde ki gayretini anlatırken bize,  şeytan ben onlara emrederim onlarda yaratılışı değiştirirler diyor. (Nisa suresi 117-119 ayetler)
Şeytanın bir gayreti olacak insanlar üzerin de. İnsanın yaratılışındaki doğallığa müdahale etmek isteyecek insana vesvese verecek, farklı bir mecraya farklı bir vadiye insanı savurmak isteyecek şeytan.  Ona karşıda cenâbı Hâk bizi uyarıyor tembihatı var, yaratılışınıza müdahale etmeyin Eğer yaratılışınıza  daha güzel görünmek için, süslenmek için müdahale ederseniz bilin ki bu şeytanın talimatıdır. Sizi aldattığı gibi sizin üzeriniz den de başkalarını aldatma planıdır. Fitneler bu şekilde yayılır.

Bedeniniz de bir kusur vasra sağlığa sıhhate engel olan bir durum var varsa bunu gidermek için tıbbi müdahaleler yapabilir yaptırabilir, bunda sıkıntı yok fakat daha güzel görünmek için müdahaleler yapmak caiz değildir haramdır.

Zaruri hallerde örneğin bir yangında bir kazada kızgın yağ ile veya kaynar su ile yanık izleri bulunulan durumlarda tıbbi müdahale caiz görülmüştür.

kaş aldırmak haramdır

 • Kaş aldırmayı efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bu bağlamında değerlendiriyor. Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem Allâh’ın laneti  onlara olsun, Kime olsun dövme yapanlara yaptıranlara! Sonra?  Onlar ki kaşlarını alanlar ve kaşlarını aldıranlar. Allah’ın laneti bunların üzerine olsun. İmam Buhari ve imam  Müslim rivatet ediyor. Buhari, ‘Libas’, 84; Müslim, ‘Libas’, 120.
 • Mübah bir meseliyede mübah bir amelde Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, cenâbı Hâkkın laneti onlar üzerine bulunsun buyurmaz! Peki lanet onların üzerinize olsun nerede olur?
  Haram olan birşey’i insanlar yapıyorlarsa onların üzerine lanet olsun.

  Dahada açık bir ifade ile; Lanet, Hz. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem efendimizin sıradan birşey üzerine değil Allah’a isyan veya Allah’a isyana ortak olunduğu zamanlarda okuduğu birşeydir.
  Efendimiz bu ifadeyi kullanıyorsa mutlaka dövme yapmak kaş aldırmak haram olmalıdır haramdır.

  Şeytan isyan ediyor kullarına bunları yaptıracağım diyor, bunları yapan kul ise isyana ortak oluyor.
  Kardeşlerim, Peki  kaşları aldırmak haram ve iki kaşın arasında çok fazla tüyleri varsa onları alabilirmi kadınlar.
  Kadının eşine daha güzel görünmek için iki kaşı arasında, yani burnumun üzerindeki bölgede yer alan, kaşlarını aldırabilir. bunları aldırabilir neden çünkü orası da kaş bölgesi değil.

  Fakat kaş bölgesinde olan gözün üzerinde olan kaşları inceltemez orda bir müdahalesi olmaz olursa haramdır.

  Peki yüzündeki tüyleri alabilir mi?  Kadın da Sakallar, bıyıklar gibi ve saire varsa onları alabilir, bedeninde varsa kadının tüyler onlarıda alabilir
  Fakat burada şuna dikkat edecek.  Kadın kadına göbekle diz kapağı arası haramdır. Kadının kadınla bir arada otururken göbekle diz bağı arasında kalan yerleri kapatması ona farzdır. Mutlaka kapalı olmalıdır.
  Bu tüyleri de eğer başka bir kadına aldıracaksa kesinlikle  göbek ile diz kapağı arasındaki yerleri bir kadına açması haramdır. Caiz değildir.
  Fakat onun dışında kendisi birtakım operasyonlar ile bunun dışındaki bölgelerde ki kadın tüylerini alabilir ama kaşları alması kesinlikle haramdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL