Fetvahane

Kardeşimin süt kardeşine mahremmiyim

Gelen Suâl

Selamun aleykum. Sorum sudur. Annannem dayıma ,ablama birde diger dayımin ogluna süt vermis. Ablam ile dayımin oğlunun birbirlerinden abdesti bozulmuyor. Böyle bi durumda benim de abdestim bozulur mu bozulmaz mı

Cevap

Aleyküm selam. Anneanneniz’in zaruri bir hal olmadıkça, mecburiyet haleri dışında, annenizin kızı olan ablanızı emzirmesi doğru değildir. Çünkü gayb’ın anahtarı Allâh’ın azze ve celle katındadır.  Her anne ve babanın yaşam tecrübesi ile sabittir ki, öz kardeşler dışında, aynı ev ortamında büyümeyenler arasında ki hissi yakınlaşmalar ihtimal dışı değildir. İleride olabilecek hissi yakınlaşmalar nikah veyahut zina ile sonuçlanabilecektir. Emenin emzirene nefsi haram, emzirenin emene nesli haramdır.

Dayınızın oğlu ile Ablanızın birbirine abdest’i bozulmuyor dan kastınız mahremiyet esası oluyor. Anneanneniz eğer kızının kızı ablanızı emzirdi ise anneanneniz’in nesli (dayı-teyze) ablanıza zaten Nisa Suresi 23’üncü ayet ile haram iken Süt kardeşliği münasebeti ile birkez daha haram vasfı kazanmış oluyor.

Dayınız’ın oğlu ise ablanız ile süt kardeşi olması sebebi ile nikah düşmez lakin yinede ablanızın sütkardeşi olmasına rağmen ablanızın başörtüsüz gezmesi uygun değildir. Çünkü Kur’an-ı Kerim’in hükümleri kişiye manevi bir nizam getirir iken  Kur’an-ı Kerim’in hükümlerine riayet etmekte gevşeklik gösterenler hertürlü günahı işlemeye müsait kimselerdir.

Siz diyorsunuz ki ablam benim kardeşim dayımın oğluda ablamın kardeşi süt kardeşi olması münasebeti ile doğal olarak kardeşimin kardeşi yanında abdest’im bozulmamalı.

Hissiyat, fiiliyatta mümkün olanın hükmünü değiştirmez. Doğumundan itibaren 2 yıl aynı kadın dan süt emen kişiler aynı anne babadan dünyaya gelmiş gibidirler. Eğer anneanneniz, ablanızı ve dayınız’ın oğlunu bu şekilde emzirdi ise onlar öz kardeş hükmü taşır. Siz ise dayınız’ın oğluna nikah düşer durumdasınız. Çünkü aranızda ne kan ne süt bağı var. Dayı haramdır lakin dayıoğlu nikah düşer konumdadır.

Selâm ve Duâ ile

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL