Fetvahane

Kafirlerin Ameli

Kafirlerin Ameli

Soru: Büyük mucitlerin cehenneme girmesi buna karşın insanlık adına ciddi hiçbir faaliyeti olmayan amelsiz bir müminin netice itibariyle de olsa cennete girmesi ilahi adaletle nasıl bağdaşır? Kafirlerin yaptıklan amel, “amel-i salih” değil midir?
Cevap: İnsan ilk olarak Allah Teala’ya iman etmelidir.

İmanı reddedenler aynı zamanda ilahi otoriteyi de reddetmektedirler. Bu, devletin anayasal düzenini tanımayan, onu degiştirmeye yönelik eylemlerde bulunan teröristin durumuna benzemektedir. Nasıl ki, terör suçu işleyen kişi yaptıgı iyi işlere bakılmaksızın idam ya da müebbet hapse mahkum edilir, ilahi otoriteyi reddeden kafir de ebedi olarak cehennemle cezalandırılır. Adalet; bir yandan okul, hastane gibi toplum menfaatine olan müesseseler inşa eden fakat diger yandan bir insanı öldürerek “katil” olan hayır sahibini “idam” ya da “müebbed hapis”le cezalandırmayı gerektirir.
Çünkü hiç kimseye yaptıgı iyilikler başkasının hukukuna tecavüz de bulunma hakkı vermez. Kafir de, inkarı tercih ederek “imanı” katletmekte ve Allah Teala’nın hakkına tecavüz etmektedir. Amelin “salih” olabilmesi için mutlaka amel sahibinin mümin olması gerekir. İmanı olmayanın iş ve sözleri, Kur’an-ı Kerim’in müminlere özel kıldıgı “amel-i salih”le özdeşleştirilemez.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL