Fetvahane

İzinsiz çiçek koparmak harammı

Gelen Suâl

Bir kardeşimiz Üniversitenin açık öğretim sınavına gittiğin de, koridorda bulunan süs çiçeğinden çoğaltmak maksadıyla usulune uygun bir dal koparıp eve götürüyor. Eve getirince çiçeği haram olabileceği şüphesi gönlüme düşüyor.
Geri götürebilme imkanı ve helallik isteyebileceği bir mercinin de bulunmadığını böyle bir durumdaüniversitenin koridorundan aldığı çiçek haramsa ne yapmam gerekiyor diye soruyor.

Cevap

Aleyküm Selâm. Böyle bir durum da harama düşmekle beraber üniversite çatısı altın da o çiçeklerin bakım, tertip ve düzenin den sorumlu kişilerin hak ve hukukunu gasp etmiş olmakla beraber yaptıkları iş karşılığın da ücretlerini alan çalışanların mağdur olmalarına, rencide edilmelerine zemin hazırlamış  olunur.

Açlık gibi ilk yardım gereksinimi gibi birtakım zaruri haller dışında karşı tarafın gönül rızası olmadan aldıklarımız bize haramdır. Zaruri haller dahi sonradan mal sahibine haber vermeye tabidir. Acil ihtiyaç vardı aldım demekle de vebalden haramdan sakınılmıyor. Sonraki saatlerde veya günlerde illaki eşya sahibine durumu izah edip helallik istenmesi gerekiyor.

Fakat durumun müşkiliyetini izah ettiğimiz halde anlayış görmez isek karşı tarafa borçlanmış oluruz. Böyle bir halde aldığımızı veya aldığımızın dengi bir karşılık vermek durumundayız. Fakat imkanlarımız aldığımızı veya aldığımızın dengini vermeye müsait değil ise ve bu halimizi izah ettiğimiz karşı taraf hala diretmekte ise İslam hukukuna göre iş kadıya intikal eder ve olayın zaruriyyet sonucu yapıldığı ispat edildiği takdirde zararı karşılamak devletin üzerine hak olur.

Bir insana ait olan bir şeyin, o insanın gönül rızası olmadan alınması nasıl haramsa üniversite, şirket, hava alanı gibi yerlerden de izin alınmadan koparılan bir çiçek dahi haramdır. Başlarken izah ettiğimiz gibi o çiçeklerden sorumlu kişilerin de hakkına girmek durumu var. Evvela üniversitenin kapısında bulunan güvenlik görevlilerine durumu izah etmek ve onların refakatin de koparılan çiçek dalını yerine yerleştirmek, buna vakit veya mesafe elvermiyor ise üniversitenin halkla ilişkiler bölümüne telefon veya faxs ile ulaşmak ve üniversitenin sorumlusu konumun da bulunan Rektöre iletilmesi koşulu ile vicdani rahatsızlığınızı içeren durumu izah etmek, helalleşme olmadığı takdirde kopardığınız ve muhafaza altına aldığınız dal parçasını geri getireceğinizin akdini (sözünü vermeniz) siz ve sizden gelecek olan neslinizin dünya ve ahireti için hayırlı olandır.

Azda olsa ters tepki alma ihtimalinin bulunduğu girişiminiz sonrası olur da hoş olmayan cevaplar alınırsanız üniversiteye bir miktar bağışta bulunmak mahşer günü sahih niyetimizin ispatı olacaktır. Hatamı anladım telafi etmek günah yükün den kurtulmak istedim fakat anlayış görmedim bu sebeble sahih niyetimin beyanı olarak en az aldığımın değeri kadar üniversiteye bağışta bulundum diyebiliriz en azından.

Allâhû teâlanın öğüdüne uyup sakınanlardan olmak gayreti göstermiş olduğumuzu ispat etmiş olduğumuz gibi  bir anlık nefsimize uymuş olmanın zararı esnasın da edindiğiniz tecrübe bize İslamın kıldan ince kılıçtan keskin yönünü hatırlatacak ve  sakınanlardan olma vasfı kazandığımız gibi olaylar karşısın da yakınlarımıza vereceğimiz ince nashatlerimiz ile sakındıranlar dan da olmuş olacağız. Nitekim Al’i imrân 104 üncü ayet ve Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimizin sünneti gereği iyiliğe meylettirmek kötülükten men ettirmek yani Emr’i bil maruf nehy’i anil münker de bulunmak her müslümanın üzerine farzdır.

Selâm ve Duâ ile

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL