Fetvahane

İnşaatlarda Kullanılan Makineler

İnşaatlarda Kullanılan Makineler

İnşaatlarda Kullanılan Makineler ve Özellikleri

İnşaat sahaları içerisinde temelinden bitimine kadar birçok makine kullanılmaktadır. Ekskavatör belki de şantiye sahası içerisinde en çok kullanılan makinelerden bir tanesidir. Kendi bulundukları yüzeyde toprak kaldırmaya yarayan makinedir. Aynı zamanda derin çukurlar, hendekler açabilirler. Kendi bulundukları yüzeyi kazıyan ekskavatörlerin yanı sıra geniş bir alanı kazıyan ekskavatörler de vardır. Dozerler kullanım alanı olarak ekskavatörlere benzerler. Ancak dozerler kazı işlemlerinin yanı sıra dolgu malzemesinin yayılmasında, kar ve buzların temizlenmesinde, zemin örtülerinin temizlenmesinde, devrilmiş iş makinelerinin kaldırılmasında kullanılabilir. Kule vinç şantiye sahalarında malzeme taşınmasını sağlayan çelik yapılı makinedir. Yatay ve dikey olarak bütün malzemeleri taşıyabilirler. Bu gibi makineler genellikle şantiye sahasında kullanılan ağır tonajlı makinelerdir. Bunların yanı sıra beton dökümünde, sıkılaştırılmasında kullanılan makineler de vardır.

Vibratör

Vibratör betonun boşluksuz yerleşmesini sağlayan makinedir. Beton danelerinin birbirlerine olan sürtünmesi azaltarak boşluksuz yerleşmesini sağlarlar. Çok sayıda vibratör çeşidi vardır. Betonun kıvamına ve kullanım alanına göre kullanılan vibratör modeli değişiklik gösterir. Kompaktör genellikle sıkıştırma işlerinde kullanılan bir çeşit makinedir. Genellikle yol yapım işlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kompaktör kilitli parke taşı döşemede de kullanılır. Bu ve bu gibi makineler tek başlarına kullanılabilen makinelerdir. Bunların yanı sıra diğer bir makineye bağlı olarak kullanılan makinelerde vardır.

Makine Aparatları Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

Vibrasyonlu çakıcılar ekskavatöre bağlanarak kullanılan makinelerden bir tanesidir. Çelik boru ya da palpnaj sökme ya da takma işlemi yapan makinedir. Barajlar, köprü, stat gibi şantiyelerde daha çok kullanılır. Kırıcı aparatlar da ekskavatör gibi makinelere takılarak kullanılır. Beton kırmak, iri taşları ufalamak için kullanılır. Bu makineler genellikle her şantiye sahasında kullanılan makinelerdir. Fore kazık, sondaj gibi makineler ise özel inşaat işlerinden kullanılan makinelerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL