Fetvahane

İnşaat Balonu Ne Demektir?

İnşaat Balonu Ne Demektir?

İnşaat Balonu konut piyasasında, fazla üretimin yeterli tüketici alımı ile karşılanmamaya başlanması sonucu, abartılı hale gelmiş gerçek dışı yüksek fiyatları betimleyen sanal nesne olarak tanımlanmaktadır. Günümüz de gelişmişlik düzeyinin ve büyüme oranının inşaat sektörüne bağlı olduğu bilinmektedir. Bunun temel nedeni ise sektörün birçok alt dalla bağlantısının bulunmasıdır. Örneğin, ev yapımında kullanılan demir, çelik, beton ve tasarımda kullanılan mobilya, sektörün ihtiyaçlarıyla doğru orantılı gelişmektedir.

Emlak Balonu Nasıl Oluşur

Yapım aşamasında olan projelerin tüketici sayısına göre değil de, proje metrekaresine göre üretiminden en çok faydalanmaya yöneliktir. Bu sayede evler de aranılan özellikler çeşitlilik gösterip, yüklenici firmalar müşterilerin istediği kalite ve tasarımın önemini fark etmişlerdir. İyi yönlerinin yanı sıra ev alacak müşteriler için dezavantajları da artmaya başlamıştır. Toplu taşımaya yakın yerler de veya alışveriş merkezi yakının da olan ev fiyatları artış göstererek maliyetini katlamıştır. Bu katlamalar sektörde balon oluşturup, fiyatların hiç durmadan yükselmesine sebep olmaktadır.

İnşaat Balonu
Emlak balonun büyüme ya da küçülme eğilimi bulmak için evin matrah fiyatının, aylık kira gelirine bölünüp, oranlanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Eğer kira geliri oranı eğim grafiğinde artı yönde ise balon şişmeye devam eder, eksi yönde ise patlar.

Balon Patlaması

ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesin de patlamalar başlamış olup, emlak krizi olarak adlandırılmaktadır. Balon patlaması ile konut fiyatlarında çok ciddi düşüşler yaşanıp, yatırım aracı olan gayrimenkul, bir yatırım aracı olmaktan çıkmıştır. Alımı yapılamayan ve yılsonunda vergileri ödenemeyen evler, şirketleri iflas erteleme almaya ya da iflas açıklamaya zorlamıştır. Uzun vadeli konut kredileri ise müşterilerin ödeme düzeyini aşmış ve bankaların evlere el koymasıyla devam etmiştir. Bu durumdan kurtulmak için yatırım yapılan bölgelere kota konulmuş ve yabancı sermayenin alımına açılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL