Fetvahane

İnşaat Atıkları Nereye Atılır?

 1. İnşaat Atıkları Nereye Atılır?
 2. İnşaat olarak nitelendirilebilecek bina, köprü vb. altyapı ve üstyapı çalışmalarında çıkan her türlü atık madde inşaat atıklarını oluşturur. Genellikle inşaatlarda kazı sonucu çıkan atık maddelerin bir kısmı yapım sırasında kullanılmaktadır. Fakat kullanılan kısım inşaatların birçoğunda hafriyatın tamamı kadar olamamaktadır. Hafriyatın tamamının ise inşaat mahallinden uzaklaştırılması bir zorunluluktur.

  Hafriyat Nereye Atılmalıdır?

  2.000kg yani iki tona kadar olan hafriyatların inşaat mahallinden uzaklaştırılabilmesi için inşaatın bulunduğu yere göre ilgili belediye ya da kaymakamlığa yazılı başvuruda bulunulması gerekir. Başvuru sonucunda kurum tarafından gösterilen alana hafriyatın nakliyesi gerekli önlemlerde alınmak suretiyle sağlanmalıdır.

  Hafriyatın iki tonu geçmesi muhtemel işlerde ise yine inşaat sahibinin hafriyat oluşmadan önce inşaatın bulunduğu yere göre ilgili belediye ya da kaymakamlık makamından izin alınması ve izin alındıktan sonra hafriyatın oluşturulması gerekir. Oluşturulan hafriyatın zararlı atık içermesi muhtemel durumlarda ise atıkların sınıflandırılması bir zorunluluktur. Bu sınıflandırma konteynırlar yardımıyla yapılır ve konteynırlar üzerine atığın tehlike içerdiği yazılmalıdır. Çünkü zararlı atık içerisine, dışardan atığın etrafına zarar vermesini tetikleyecek başka maddelerin karışması engellenmek zorundadır. Sınıflandırılan atıklar özelliklerine göre geri dönüşüm sağlanabilir ya da yetkililerin göstereceği bir yerde depo edilebilir.

  Ayrıca iki tonu aşan atık çıkabilecek işlerde atığın nakliyesi, depolanması ya da geri dönüşümünün sağlanmasını üstelenebilecek firmalar bulunmakta olup bu firmalar belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından kontrol edilerek onaylanmış firmalardır. Bu nedenle nakliye eğer inşaat sahibi tarafından gerçekleştirilemiyor ise bu tip firmalar aracılığı ile gerekli işlemler sürdürülebilir.

  İnşaattan Çıkan Hafriyat Tekrar Kullanılabilir Mi?

  İnşaattan çıkan hafriyatın kullanıldığı işler tabi ki vardır. Özellikle basit onarım işleri, yol yapımı vb. işlerde çıkan hafriyatın hemen hemen hepsi inşaat içerisinde tekrar kullanılmaktadır. Fakat kullanılacak hafriyatın toz oluşturmadan ve görüntü kirliliğine neden olmadan muhafaza edilmesi gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL